StoryEditor

Rynek bydła rzeźnego w UE: Czy Polska traci na wahaniach cen?

Spadki i wzrosty na rynku bydła rzeźnego w UE. W Danii ceny byków R3 wzrosły o 2,4%, podczas gdy w Polsce spadły o 1,5%.
18.05.2024., 10:00h

Dynamika rynkowa: Polska i Włochy zanotowały spadki

Na rynku bydła rzeźnego w Unii Europejskiej nadal dominują wahania cen skupu. Wyjątkiem jest średnia cena krów rzeźnych, która odnotowała wzrost w tygodniu kończącym się 5 maja. Według Komisji Europejskiej za młode byki klasy handlowej R3 płacono średnio 501,33 euro za 100 kg masy poubojowej (MP) w raportujących państwach członkowskich, co oznacza spadek o 0,2% porównaniu z poprzednim tygodniem. 

Pozytywnie prezentowała się cena w Danii, gdzie nastąpił wzrost o 2,4%. Tuczniki w Hiszpanii, Austrii, Irlandii i Belgii odnotowały stosunkowo niewielkie wzrosty cen od 0,1% do 0,5%. W Niemczech i Francji ceny pozostały na poziomie z poprzedniego tygodnia. Znaczny spadek cen odnotowano w Polsce i we Włoszech, gdzie spadły one odpowiednio o 1,5% i 7,0%.

Zobacz też: Niemcy produkują coraz więcej mięsa! Jak to wpłynie na polski rynek?

Unijne ceny krów rzeźnych w górę. Polska z minimalnym wzrostem cen

Unijne notowania krów rzeźnych nadal rosły. Według danych Komisji zwierzęta klasy handlowej O3 osiągnęły one średnią cenę 418,84 euro za 100 kg, co oznacza wzrost o 0,2% w porównaniu z poprzednim tygodniem. W Austrii, Niemczech, Francji, Belgii i Danii ceny wzrosły w przedziale od 0,6% do 0,9%. W Irlandii wzrost wyniósł 0,3%, a w Polsce – 0,1%. We Włoszech ceny pozostawały stabilne, podczas gdy w Hiszpanii odnotowano znaczący spadek o 4,8%.

image

Ceny w górę: amerykańskie mięso podbija światowe rynki

Ceny jałówek spadają

Ceny jałówek rzeźnych w UE nie utrzymały tendencji wzrostowej. Według Komisji średnia cena za zwierzęta klasy handlowej R3 wyniosła średnio 512,02 euro za 100 kg, co odpowiada spadkowi o 0,5%.

Trendowi UE przeciwstawiły się ceny w Danii i Austrii, gdzie wzrosły odpowiednio o 2,5% i 1,4%. Tuczniki we Włoszech, Niemczech i Francji cieszyły się mniejszymi wzrostami od 0,4% do 0,8%. W Irlandii ceny pozostały stabilne. W Belgii ceny jałówek R3 spadły o 0,7%, a w Polsce o 0,9%. Największy spadek odnotowano w Hiszpanii, gdzie ceny obniżyły się o 4,9%.

Tekst: AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 02:48