Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Jak dobrać dyszę do oprysku?

Obrazek

Prawidłowe dobranie dyszy do wykonywanego oprysku, pozwoli nam usprawnić pracę na polu. Dysze różnią się od siebie kształtem otworów, czy wielkością, dzięki czemu możemy uzyskać optymalną wielkość kropli dostosowaną do wykonywanego oprysku. Jakie są rodzaje dysz i jak wybrać odpowiednią?

Patrycja Bernat15 maja 2023, 10:27
Wybierając dysze do opryskiwacza, powinniśmy sprawdzić, jakie jest ich przeznaczenie, a także, do jakiego rodzaju oprysku możemy je wykorzystać.

Rodzaje dysz – jaką wybrać do oprysku

Mamy dostępne różne rodzaje dysz do oprysków, każda z nich różny się wielkością generowanej kropli, objętością i zasięgiem oprysku.
Podstawowy podział dysz to:
  • dysze szczelinowe,
  • dysze wibrujące,
  • dysze łańcuchowe.
Kolejny podział dysz oparty jest na wielkości kropli.
  • dysze zwykłe,
  • dysze antyznoszeniowe.
Dysze antyznoszeniowe dedykowane są do oprysków, które wykonywane są podczas wietrznej pogody. Zastosowany system pozwala na eliminowanie znoszenia kropli przez wiatr.


Zobacz także: Kolejność mieszania środków ochrony roślin. Czego nie można łączyć?


Kolejny podział opiera się na sposobie tworzenia kropli podczas oprysku:
  • dysze eżektorowe,
  • dysze uderzeniowe,
  • dysze zwykłe.
Dodatkowo można je podzielić ze względu na ilość strumieni:
  • jednostrumieniowe,
  • dwustrumieniowe.
Dysze rozpylające średniokropliste najbardziej sprawdzą się w przypadku środków chwastobójczych, a także owadobójczych. Dysze drobnokropliste dedykowane są przy opryskach fungicydowych. Dysze grubokropliste przeznaczone są do zabiegów doglebowych, a także sprawdzą się w przypadku dolistnych nawozów.

Jakość wody i ciśnienie też ma znaczenie

Jakość wody i ciśnienie jest parametrem często pomijanym, jednak w przypadku rozpylania fungicydów, herbicydów czy insektycydów są dość istotne. Przykładowo dysza, którą wybieramy do oprysku, powinna być dostosowana do rodzaju wody, w przypadku np. wody twardej warto zastosować dysze o odchylonym strumieniu.

Bernat Patrycja
fot. archwium


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)