StoryEditor

Słonecznik to mniejsze nakłady i wymagania. Czy nasz rynek jest gotowy na większy areał zasiewów? [FILM]

Rolnicy coraz częściej odchodzą od tradycyjnych upraw zbóż, ze względu na zbyt wysokie koszty produkcji. Problem pogłębił się w ostatnim sezonie. Popularność zdobywa jednak słonecznik, który charakteryzuje się małymi wymaganiami co do stanowiska, a także ponoszonymi nakładami finansowymi. Czy nasz rynek jest gotowy na większy areał zasiewów?
12.05.2023., 12:05h

— W tym roku na próbę zasialiśmy 8 hektarów słonecznika, zobaczymy jak to wyjdzie. Szukamy nowych rozwiązań w zastępstwie za kukurydze. Kukurydza przed siewem, praktycznie trzeba całe koszty ponieść, ponieważ nawozy wszystkie trzeba przed siewem podać. Koszty nasion, koszty odchwaszczenia, a cena skupu za mokrą, czy za sucha kukurydze, aktualnie jest taka, że nie można tego nawet skomentować, poniżej opłacalności. W słoneczniku nie potrzeba aż tyle nawozu. Co do skupu, to trzeba mieć ilości cało samochodowe, żeby to wywieźć, ponieważ tutaj w lokalnych skupach jest to niemożliwe — mówi Denis Guz z Rogowskiej Hodowli Roślin.

Rynek na większe ilości słonecznika

— W pewnym momencie dla naszych słabych stanowisk, a przy problemach niedoboru wody w ostatnich latach słonecznik staje się dość dobrą alternatywą. Już drugi rok, mamy już jakieś doświadczenia i próbujemy w tym aspekcie mieć coraz lepsze wyniki, a robi się rynek, który zaczyna przyjmować większe ilości słonecznika — mówi Jacek Krzywniak rolnik z Dziergowic.

Jak zaznaczył Jacek Krzywniak, kolejne olejarnie zaczynają zauważać coraz większą podaż słonecznika na ...

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 22:36