StoryEditor

Innowacyjne użytki zielone

Rolnicy przywiązują coraz większą wagę do jakości użytków zielonych. Widać po liczbie zgłoszonych rolników do międzynarodowego projektu Inno4Grass, nagradzających rolników szczególnie innowacyjnych w zakresie użytków zielonych. W elitarnym gronie nagrodzonych, znalazł się także Polak.
26.03.2019., 11:03h
Już niebawem wręczenie nagród najlepszym europejskim rolnikom stosującym z powodzeniem różne innowacje w gospodarowaniu na użytkach zielonych. Zostali oni wybrani i nagrodzeni za swoje nowatorskie pomysły oraz zaangażowanie w dążeniu do doskonałości w produkcji pasz z użytków zielonych. Postępowanie konkursowe w tym zakresie było częścią projektu pt. „Wspólna przestrzeń innowacyjna dla zrównoważonej produkcyjności użytków zielonych w Europie” , tj. Inno4Grass. Trwający trzy lata projekt, którego budżet wynosi 2 miliony euro, jest finansowany z środków unijnego programu Horyzont 2020. Rolnicy wytypowani do nagrody są reprezentantami ośmiu europejskich krajów biorących udział w projekcie. Zostali oni wyłonieni w każdym kraju w drodze specjalnej procedury konkursowej przez grono ekspertów. Pomimo różnic klimatycznych oraz warunków gospodarowania wszyscy są znakomitymi specjalistami w produkcji pasz z użytków zielonych.

W ceremonii wręczenia nagród Inno4Grass wezmą udział laureaci z Niemiec, Belgii, Francji, Irlandii, Włoch, Holandii, Polski oraz Szwecji. W krajach tych użytki zielone stanowią znaczący udział w strukturze użytków rolnych a produkcja mleka, wołowiny oraz chów owiec z wykorzystaniem pasz pochodzących z użytków zielonych ma duże znaczenie ekonomiczne.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w dniach 11-12 czerwca 2019 roku w czasie uroczystej sesji w Hanowerze, zorganizowanej przez koordynatora projektu z Niemiec. Uczestnicy spotkania, oprócz udziału w uroczystości, będą mieli możliwość lustracji gospodarstw łąkarskich położonych w okolicy Oldenburga w północnej części kraju. W czasie zwiedzania zaprezentowane i poddane dyskusji zostaną różne innowacyjne rozwiązania w zarządzaniu produkcją pasz na użytkach zielonych, w tym systemy wypasu oraz techniki konserwacji runi. Kolejnego dnia w Hanowerze uczestnicy wezmą udział w specjalnie przygotowanej konferencji na temat nowoczesnego gospodarowania na użytkach zielonych, której finałem będzie ceremonia wręczenia nagród. Całe wydarzenie jest organizowane pod patronatem niemieckiego Ministra Rolnictwa.

Polskie użytki zielone na medal

Polskę reprezentować będzie Pan Mariusz Duda, rolnik gospodarujący na 120 ha użytków rolnych, w tym 45 hektarach użytków zielonych, które są w jego gospodarstwie podstawowym źródłem pasz objętościowych dla bydła. Stado liczy 160 krów mlecznych, produkujących średnio 10800 litrów mleka od sztuki. Pan Mariusz został wybrany z grona 20 polskich innowacyjnych rolników, biorących udział w projekcie Inno4Grass. Innowacją, jaką wyróżnił się laureat nagrody, jest własnej konstrukcji aerator do napowietrzania darni użytków zielonych położonych na zlewnych glebach murszowo-torfowych. Dodatkowym atutem wyróżniającym Pana Mariusza w gospodarowaniu na użytkach zielonych jest niespotykana dbałość o prawidłowe stosowanie zabiegów pratotechnicznych. Wykorzystując szeroką wiedzę rolniczą i znajomość siedliska własnych użytków zielonych, Pan Mariusz wprowadza do praktyki nowe rozwiązania technologiczne, co przekłada się bezpośrednio na ilość i jakość otrzymywanej paszy podstawowej oraz wynik ekonomiczny gospodarstwa.

Koordynator projektu dr Arno Krause tak komentuje zbliżające się wydarzenie: „Nie mogę się doczekać, aby przedstawić na uroczystej sesji naszych innowacyjnych rolników pochodzących z całej Europy, nagrodzonych za ich fantastyczną pracę i osiągnięcia w zakresie wykorzystania i produkcji pasz z użytków zielonych. W naszym projekcie zdobywców nagród porównujemy do latarni morskiej i jej blasku. Laureaci, tak jak ona, są w swoich krajach źródłem światła wskazującym innym drogę, nowe pomysły oraz wiedzę w zakresie użytków zielonych. Dla nas jako zespołu realizującego projekt ważnym jest, aby poprzez wręczenie nagrody wyróżnić wkład innowacyjnych rolników w rozwój społeczności rolniczej Unii Europejskiej. Jest to jedno z największych osiągnięć projektu Inno4Grass.”
Projekt Inno4Grass dąży do zacieśnienia współpracy nauki z praktyką rolniczą na rzecz wdrożenia innowacyjnych systemów gospodarowania na użytkach zielonych. Długofalowym celem projektu jest poprawa wyników ekonomicznych europejskich gospodarstw opierających swoją produkcję na użytkach zielonych przy jednoczesnym zapewnieniu pozyskania wielu usług ekosystemowych.

Nagrodzeni wybrańcy

Poniżej zestawienie zdobywców nagród oraz kontakt do przedstawicieli projektu Inno4Grass w krajach partnerskich:
* Irlandia – Eddie and Denis O’Donnell (Fergus Bogue, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
* Niemcy – Hof Butendiek (Felicitas Kaemena, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
* Holandia – Hielke and Hanny de Rooij (Agnes van den Pol-van Dasselaar, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
* Belgia – Velghe Jean-Marie (Benoit Delaite, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
* Polska – Mariusz Duda (Artur Paszkowski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
* Włochy – Gavino Pulinas (Rita Melis, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
* Francja – Earl Bordeau (Fanny Baste-Sauvaire, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
* Szwecja – Per and Tore Larsson (Nilla Nilsdotter-Linde, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Projekt Inno4Grass został sfinansowany z środków Unii Europejskiej w ramach programu badań i innowacji Horyzont 2020 o numerze umowy 727368. mwal
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 23:34