StoryEditor

Jak rekultywować zbuchtowaną przez dziki łąkę?

Dziki – to coraz poważniejszy problem rolników w całej Polsce. Nie tylko niszczą uprawy polowe, lecz także wchodzą na teren gospodarstwa i niszczą zmagazynowane na pryzmach kiszonki. Spore szkody wyrządzają także na użytkach zielonych. Jak zatem rekultywować łąkę zrytą przez dziki, by zebrać w sezonie jak najlepsze pokosy?
21.01.2020., 12:01h
Jednym z najtańszych narzędzi, do których na szczęście coraz więcej rolników powraca, jest włóka łąkowa. Zamontowana z przodu z nabudowanym siewnikiem i zaczepionym z tyłu ciągnika wałem Cambridge (ewentualnie bez wału) powinna być podstawowym zestawem narzędzi do wiosennej pielęgnacji łąk i pastwisk. Stosuje się ją w celu napowietrzenia darni czy rozprowadzenia kretowisk.

Generalnie taki zestaw daje dość dobre efekty przy płytkich uszkodzeniach przez dziki, ale może następować przemieszczanie rozdrabnianego materiału w nieuszkodzone miejsca na łące. W efekcie mogą powstawać nierówności na powierzchni użytku zielonego i dodatkowo pasza może zostać zanieczyszczona.

Zestaw ten nie daje optymalnych efektów także w przypadku głębokich uszkodzeń darni. W obu sytuacjach w znacznym stopniu można to zniwelować przez wielokrotne przejazdy na krzyż, co jednak podraża koszt zabiegu. Do wyrównania płytkich uszkodzeń darni po dzikach można także wykorzystać bronę łąkową.

Czytaj także: Kiedy najlepiej wykonać podsiew łąki?


Niezależnie od tego, czy wykorzystamy włókę czy bronę, można na niej zazwyczaj zamontować siewnik do podsiewu i równocześnie uzupełnić brakujące w runi gatunki traw czy roślin motylkowatych. Umieszczony z tyłu wał zapewnia odpowiednie dociśnięcie nasion oraz szybkie zwarcie i zagęszczenie uszkodzonych miejsc na powierzchni użytku zielonego.

Jeśli włóka czy też brona z nabudowanym siewnikiem zamontowana jest z tyłu ciągnika, wówczas konieczny będzie dodatkowy przejazd wałem.

Jak wykonać podsiew łąki? Zobacz film!

Najlepsze sposoby na dziki! Zobacz film!

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 04:59