StoryEditor

Tragiczny wypadek po Kętrzynem: Ładowarka teleskopowa śmiertelnie przygniotła 3-letniego chłopca

Do niewyobrażalnej wręcz tragedii doszło w miniony poniedziałek w gminie Kętrzyn. Na terenie jednej z posesji ładowarka teleskopowa stoczyła się po pochyłym terenie placu i przygniotła 3-letniego chłopca, który w wyniku odniesionych obrażeń zmarł an miejscu. Sprawę bada lokalna policja i prokuratura.
12.08.2020., 12:08h
Kętrzyńscy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają wszystkie przyczyny i okoliczności tego tragicznego w skutkach zdarzenia, które miało miejsce w poniedziałek 10. sierpnia ok. godz. 18:00.Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że unieruchomiona ładowarka teleskopowa marki Manitou stojąca na terenie prywatnej posesji o niedużym nachyleniu, stoczyła się na 3 letnie dziecko. Chłopiec w wyniku odniesionych obrażeń zmarł na miejscu.

Dziecko przebywało pod opieką trzeźwej matki. Rodzina chłopca została natychmiast  objęta opieką psychologa. Policjanci z Kętrzyna zabezpieczyli maszynę na parkingu strzeżonym do dalszych oględzin.

To kolejny tragiczny wypadek w ostatnich tygodniach. Niestety, tym razem ofiarą jest małe dziecko. Dlatego policjanci po raz kolejny apelują do wszystkich rolników o ostrożność.

„Uważajmy przy obsłudze maszyn i urządzeń rolniczych, ale także podczas transportu, dojazdu, czy powrotu z pola. Pamiętajmy, że obsługa maszyn rolniczych wymaga dużego doświadczenia i ostrożności. Przyczyną wypadków zwykle jest nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa związanych zarówno z przygotowaniem maszyn do pracy, jak i samej obsługi urządzeń rolniczych. Chwila nieuwagi, zmęczenie podczas wykonywania z pozoru prostych czynności niejednokrotnie może skończyć się tragicznie”  – czytamy na stronie internetowej Komendy powiatowej Policji w Kętrzynie.

Policjanci przypominają, że pracujące maszyny stanowią duże zagrożenie dla samego operatora jak również dzieci, które mogą znaleźć się w zasięgu pracy takiej maszyny i nie zawsze potrafią przewidzieć skutki jej działania.

Dlatego funkcjonariusze ponownie apelują:

  • nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych,
  • nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych,
  • nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka,
  • nie pozwólmy dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej,
  • nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary czy smoły,
  • każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
  • nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
  • nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach,
  • w stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj też, by inni to czynili!
  • nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

oprac. bcz na podst. KKP w Kętrzynie
Fot. KPP w Kętrzynie
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 12:39