StoryEditor

Ukraina: Traktor najechał na minę i wybuchł. Rolnik zginął na miejscu

Ukraina walczy z Rosją, która od 24 lutego prowadzi przeciwko niej ofensywę wojenną na terenie północnej, wschodniej i południowej części kraju. Giną żołnierze i cywile, lecz nie tylko w wyniku bezpośrednich działań wojennych, lecz także w wyniku kontaktu z tym, co pozostawili po sobie rosyjscy okupanci. Giną także rolnicy, którzy podczas pracy są ofiarami zaminowanych przez Rosjan pól i dróg.
14.04.2022., 22:04h
Policjanci z Obwodu Czernihowskiego poinformowali, że w pobliżu wsi Nowy Basan w powiecie niżyńskim wybuchł mały traktor z przyczepą. Kierowca zginął w wyniku wybuchu. Śledczy badają okoliczności wybuchu tego ciągnika na polu

Po otrzymaniu zgłoszenia o tragicznym zdarzeniu na miejsce niezwłocznie przybył zespół śledczy z niżyńskiego komisariatu Policji, a także pirotechnicy z jednostki DSNS z Obwodu Kirowogradzkiego i z Obwodu Czernihowskiego.

Policjanci ustalili, że 42-letni mieszkaniec wsi Nowy Basan wywoził śmieci traktorem. Wracając z pola do wsi najechał na minę przeciwpancerną pozostawioną przez Rosjan, co doprowadziło do eksplozji ciągnika i śmierci rolnika. Pirotechnicy w tym samym miejscu znaleźli i rozbroili jeszcze jedną minę przeciwpancerną.

Jak wynika z dotychczasowych doświadczeń wojennych traktor rolniczy  z kabiną, który najedzie na minę przeciwpiechotną zostaje mocno uszkodzony, ale kierowcy udaje się przeżyć. Kontakt z miną przeciwpancerną, która ma znacznie większa siłę eksplozji, oznacza dla kierowcy śmierć.

Zgodnie z zaistniałą sytuacją Policja wspólnie z Prokuraturą prowadzi dochodzenie karne na podstawie art. 438 Kodeksu Karnego Ukrainy (naruszenie przepisów i zwyczajów wojennych).

Ukraińska Policja wzywa obywateli do zachowania niezwykle uważności i ostrożności, szczególnie na terenach tymczasowo okupowanych przez wojska wroga. Rosjanie zostawili wiele materiałów wybuchowych, zaminowali wiele terenów i pozostawili niebezpieczne przedmioty.

Policja radzi obywatelom, aby nie poruszać się tam, gdzie mogą być pozostawione przez Rosjan miny, a w przypadku zauważenia podejrzanych przedmiotów na drogach, poboczach lub polach proszą o natychmiastową informację. To może ocalić innym życie. 

oprac. bcz

Źródło: Policja Obwodu Chernihowskiego/FB
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 05:27