StoryEditor

1745 ha gruntów z KOWR do wzięcia przez rolników już niebawem. Zainteresowanie jest ogromne!

Do zasobów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wracają grunty z tzw. trzydziestek, czyli trzydziestoletnich dzierżaw z umów zawartych na początku lat 90-tych XX wieku przez osoby prywatne i spółki. Najcześciej w ten sposób zagospodarowywały one ziemie i budynki pozostałe po upadłych w wyniku przemian gospodarczych PGR-ach. Zainteresowanie tymi gruntami ze strony rolników indywidualnych jest ogromne!
11.01.2024., 19:13h

Wiele gruntów ma trafić do zasobów KOWR i zostać rozdysponowanych rolnikom indywidualnym w trybie przetargów na dzierżawę m. in. w województwach: wielkopolskim i opolskim. W przypadku tych regionów będą to grunty rolne głównie po spółce Top Farms Wielkopolska.

Rolnicy pytają: Kiedy ziemia z KOWR trafi do nas?

O tym, że w Wielkopolsce grunty dotychczas uzytkowane przez spółkę Top Farms Wielkopolska  trafią do zasobu wiadomo było już od pewnego czasu. Ale rolnicy cały czas pytają kiedy wreszcie to nastąpi, ponieważ chętnych do udziału w przetargach na dzierżawę tych nieruchomości rolnych nie brakuje.

W związku z tym zwróciliśmy się do Oddziału Terenowego KOWR w Poznaniu z prośbą o informację na temat tego kiedy rolnicy z wielkopolskich powiatów (m. in. gostyńskiego) mogą się spodziewać ogłoszenia przetargów na dzierżawę nieruchomości rolnych wracających do zasobu Skarbu Państwa z wieloletniej dzierżawy od spółki Top Farms Wielkopolska.

1745 ha dla rolników w pierwszym etapie

W odpowiedzi na nasze pismo dyrektor OT KOWR w Poznaniu Bogdan Fleming poinformował, że KOWR jest w trakcie odbiorów od byłego dzierżawcy, tj. firmy Top FarmS Wielkopolska Sp. z o.o. pierwszej transzy nieruchomości położonych na terenie powiatu gostyńskiego.

- Aktualnie KOWR przygotowuje się do pzretargów na te nieruchomości tak aby po skutecznym odbiorze ich od Spółki bez zbędnych nakładów pzreznaczyć je do ponownego rozdysponowania w etapach pozwalających na ich racjonalne zagospodarowanie - pisze w pismie do naszej Redakcji Bogdan Fleming.

Jak dodaje dyrektor OT KOWR w Poznaniu, w pierwszym etapie na ternie powiatu gostyńskiego KOWR zamierza wydzierżawić na rzecz rolników indywidualnych ok. 1745 ha. 

Kolejne hektary na przetargi trafią jeszcze tej zimy i wiosną

Oddział KOWR w Poznaniu poprosiliśmy też o informację n atemat tego, ile nieruchomości rolnych z Zasobu Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa w Wielkopolsce trafi w najbliższych miesiącach na przetargi dla rolników.

- Co do pozostałych nieruchomości, w tym także położonych na terenie innych powiatów, to KOWR jest w trakcie planowania i przeprowadzania odbiorów różnych nieruchomości oraz przeprowadzania ich restrukturyzacji, a ich ostateczna powierzchnia będzie zależała od skuteczności przejęcia ich z wygasłych umów dzierżaw - informuje dyrektor Bogdan Fleming.

Jak dodaje, ogłoszenia o przetargach dotyczących dzierżawy nieruchomości rolnych położonych na terenie powiatu gostyńskiego zostaną opublikowane nie wcześniej jak w sezonie zimowo-wiosennym 2024 roku. Warunek jest jeden: muszą zostać skutecznie odebrane od dotychczasowego dzierżawcy.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. kwiecień 2024 22:10