StoryEditor

Dobra wiadomość dla rolników! W KOWR przybywa ziemi rolnej do zagospodarowania

Dobra wiadomość dla spragnionych ziemi polskich rolników. W zasobach KOWR przybywa ziemi rolnej z tzw. trzydziestek. Należy teraz zadbać, by jej ponowne zagospodarowanie nie rozpaliło do czerwoności wygłodniałego rynku i emocji oraz nie wywindowało cen w kosmos. Zagrożeń jest wiele. Wydaje się, że w Opolskiem znaleźli sposób na ograniczenie choć części z nich.
Arkadiusz Jakubowski
Karol Bujoczek
03.12.2023., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Grunty wrócą do Zasobu
  • Niektórzy dzierżawcy się przeliczyli
  • Ziemia w liczbach
  • Przetarg ograniczony
  • Przetarg ofertowy lepszy, ale nie bez skazy
  • Sposoby rolników na skuteczną dzierżawę
  • Oferta na jedną działkę
  • Prawie 2000 ha do przetargu

Ziemia z „trzydziestek” to nie mityczne pola, ale konkretne hektary. W samym tylko województwie opolskim (dane krajowe znajdziecie w ramce) do ponownego regulowanego przez państwo obrotu trafi ponad 5000 hektarów z tytułu wygaśnięcia jednej tylko umowy dzierżawy – ze spółką Top Farms. A w bieżącym roku w sumie w Opolskiem wróciło 10 889 ha – część już została wydzierżawiona, część jest przygotowywana do dzierżawy.

Grunty wrócą do Zasobu

To widoczny po latach efekt wprowadzonych w 2011 r. przepisów, zmieniających ustawę o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Jedna ze zmian wprowadzała dobrowolne wyłączenie z dzierżawionych zasobów 30% gruntów i ich powrót do zasobów przeznaczonych do zagospodarowania.

Wyłączenie było dobrowolne, bo dzierżawca mógł się na to zgodzić, ale nie musiał. Jeśli jednak nie podpisał stosownego aneksu, musiał się liczyć z tym, że po upływie terminu umowy dzierżawy nie będzie miał już prawa pierwokupu ziemi (gdyby była ona do sprzedaży przeznaczona) ani prawa do przedłużenia dzierżawy. W efekcie dzierżawione grunty miały wrócić do Zasobu i trafić do ponownego zagospodarowania.

Jak tłumaczył w ubiegłym roku w wywiadzie dla top agrar Polska pełniący wówczas obowiązki dyrektora generalnego KOWR Jacek Malicki, ratio legis tego przepisu była chęć zaspokojenia potrzeb lokalnych rolników i udostępnienie im nieruchomości. To dlatego przepis ten obejmował wyłącznie dużych dzierżawców, co w praktyce oznaczało tych, którzy dzierżawili więcej niż 428 hektarów. W takim przypadku po wyłączeniu 30% gruntów pozostawało im 299,6 ha. Oczywiście, jeśli ktoś dzierżawił więcej, to po wyłączeniu 30% zostawała mu odpowiednio większa powierzchnia.

Niektórzy dzierżawcy się przeliczyli

Nikt z dużych dzierżawców taką zmianą ustawy zachwycony nie był, ale wielu zdecydowało się na zrealizowanie tego wyłączenia. Nie brakowało jednak takich, którzy tego nie zrobili, licząc zapewne, że nim zakończą się wieloletnie umowy dzierżawy, przepisy w tym zakresie zmienią się. Tak się jednak nie stało i dzisiaj obserwujemy praktyczne ich efekty. Ziemia z umów, z których dzierżawcy nie dokonali wyłączenia, wraca do ponownego zagospodarowania.

– Na naszym terenie ziemia przeznaczana przez KOWR do zagospodarowania to w zasadzie wyłącznie ziemia pochodząca z „trzydziestek” – mówi Marek Froelich, prezes Zarządu Izby Rolniczej w Opolu, która jako reprezentant samorządu rolniczego uczestniczy, choć tylko na poziomie opiniotwórczym, w procesie ponownego zagospodarowania tych gruntów.

image

Zarząd Opolskiej Izby Rolniczej. O lewej: Łukasz Smolarczyk, Sebastian Sachta, prezes Marek Froelich, Kazimierz Morawiec i Bernard Dembczak.

FOTO: Bujoczek

Do Zasobu Skarbu Państwa wróciły już i wracają ziemie dzierżawione do tej pory m.in. przez takie firmy jak Top Farms, Agrohop, Jaspol Jastrzębie.

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Arkadiusz Jakubowski<br/>Karol BujoczekArkadiusz Jakubowski
Karol Bujoczek
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. luty 2024 18:19