Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Emerytury rolnicze wyższe o 400 zł? Szykują się duże zmiany w rolniczych świadczeniach

Obrazek

Po dzisiejszej konferencji premiera M. Morawieckiego w świadczeniach emerytalnych zajdzie niemała rewolucja. Zmienia się sposób jej wyliczania i zasady waloryzacji świadczeń z KRUS. Ile wyniesie emerytura rolnicza? 

Dorota Kolasińska20 grudnia 2022, 15:15
Od 1 marca 2022 r. emerytura podstawowa KRUS wynosi 1084,58 zł. To ok. 250 zł mniej niż najniższa emerytura z ZUS. Według rządu nie powinno być takiej dysproporcji. Mateusz Morawiecki i wicepremier minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedzieli podczas dzisiejszej konferencji zrównanie emerytury podstawowej KRUS z najniższą emeryturą ZUS. Zmiany te będą kosztowne dla budżetu państwa, wyniosą około 2 mld zł. Emerytury rolnicze pobiera około 1 mln osób w Polsce. 

- Rada Ministrów przyjęła dziś specjalną ustawę która zmienia sposób naliczania emerytur rolniczych.  Najważniejsza kwestia jest taka, że minimalna emerytura rolnicza, po 25 latach opłacania składki, nie może być niższa niż ta, która jest naliczona w systemie ZUS. Obecnie wysokość emerytury z KRUS jest ustalana w oparciu o emeryturę podstawową. Po zmianie przepisów nastąpi faktyczne zrównani z emeryturą z ZUS -  powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Od marca 2023 roku najniższa emerytura z ZUS ma wynieść 1588,44 zł, a rolnicza z KRUS 1430 zł. 


Waloryzacja emerytur

Nowa ustawa uporządkuje system waloryzacji emerytur. W tegorocznej waloryzacji zapowiadano, że świadczenia wzrosną o 7 proc., jednak sposób waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych nie pozwolił osiągnąć tej wartości. 

- Obecny rok pokazał, że system w ZUS odbiegał od systemu w KRUS i tworzył się rozdźwięk.  Wprowadzamy więc podobny schemat waloryzacji emerytur w systemie ZUS, jak i w systemie KRUS. Nie będzie obaw, że rolnicy będą mieli waloryzację dużo mniejszą niż w ZUS-ie – zapewnił minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Podkreślił również, że zniknie sytuacja w której osoby opłacające składki w ZUS i KRUS nie sumują się. 

 - Jeżeli ktoś wypracuje łącznie 25 lat w obydwu systemach, będzie uprawniony do otrzymywania emerytury rolniczej w wysokości minimalnej emerytury z ZUS - powiedział Kowalczyk.

Najważniejsze zmiany

  • Obecnie wysokość emerytury z KRUS jest ustalana w oparciu o tzw. emeryturę podstawową. Po zmianie, ma ona być równa kwocie 90% minimalnej emerytury wypłacanej z ZUS. 
  • Dzięki nowemu rozwiązaniu, zmieni się sposób waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych, przez powiązanie wysokości emerytury podstawowej w KRUS z wysokością najniższej emerytury z ZUS.
  • W 2023 r. emerytura minimalna z ZUS miałaby wzrosnąć do 1588,44 zł. Dzięki temu emerytura podstawowa z KRUS wynosić będzie 1430 zł (90% minimalnej emerytury wypłacanej z ZUS).
  • Przyjęte przepisy gwarantują, że emerytura rolnicza (po 25 latach opłacania składek) nie będzie niższa od najniższej emerytury wypłacanej z ZUS.
  • Ponadto, możliwe będzie uzyskiwanie dodatku do emerytur rolniczych. Zapewniał to będzie mechanizm rekompensujący opłacanie podwójnej oraz dodatkowej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu:

- prowadzenia – oprócz działalności rolniczej – dodatkowo  pozarolniczej działalności gospodarczej;

- prowadzeniem działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha.

 Nowe przepisy wejdą w życie zasadniczo po 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


dkol/ksz
Fot. gov.pl/Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)