StoryEditor

Inwestować w gospodarstwie czy nie? Trudne decyzje rolników w kryzysowych czasach

Mimo rosnących cen środków do produkcji, o dochodowości w obecnych realiach rynkowych decydują stabilne plony, a tych nie da się osiągnąć bez nakładów. Jak będzie w najbliższym sezonie? Inwestować w gospodarstwie, czy nie?
12.12.2022., 15:12h

Poprzedni sezon 2021/2022 był niezwykle trudny. Zwłaszcza od początku 2022 r., na co złożyła się brutalna napaść Rosji na Ukrainę i trwająca do dziś wojna. Doprowadziło to do niespotykanego dotychczas zamieszania na rynkach rolnych i przy produkcji większości środków do produkcji. Z jednej strony rolników cieszył wzrost cen skupu, z drugiej jednak stawali przed olbrzymim dylematem, z powodu wzrostu cen nawozów.

Kto nie miał zapasów, zastanawiał się, czy ograniczyć nawożenie mineralne, czy nie? Problem opłacalności produkcji podejmowaliśmy w tym roku już dwukrotnie na łamach top agrar. Czas na podsumowanie i próbę odpowiedzi, co może być w 2023 r.

Droższe płody rolne

Ceny skupu zbóż zaczęły wzrastać już od IV kwartału 2021 r., zbliżając się w końcówce 2021 r. do rekordów z 2011 i 2013 r. Wynikało to z niższych, niż oczekiwano zbiorów zbóż (w tym kukurydzy na ziarno) na świecie oraz spekulacji na rynku terminowym. Sprzyjał temu ogólny trend na rynkach surowcowych, wynikający z ożywienia gospodarczego po pandemii i realizacji odłożonej konsumpcji dóbr.

Zwiększał się popyt na surowce, przy zbyt małych mocach wydobywc...

Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 18:59