StoryEditor

Krzysztof Mrówka: Ograniczanie dopłat do ubezpieczeń oznacza mniej zawartych polis

O tendencjach na rynku ubezpieczeń rolników rozmawiamy z Krzysztofem Mrówką, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Rolnych TU Generali SA, który podczas sesji „Organizacja i Zarządzanie” w ramach VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu mówił o optymalizacji zarządzania ryzykiem w poszczególnych uprawach rolniczych.
07.12.2022., 10:12h
Do 2019 roku obserwowany był wzrost liczby zawieranych ubezpieczeń, później liczba polis zaczęła spadać. Zapytaliśmy o to szefa Departamentu Ubezpieczeń Rolnych TU Generali SA. 


– Do 2029 roku obserwowaliśmy swego rodzaju boom rozwojowy gospodarstw i rolników, którzy zawierali ubezpieczenia. Było to spowodowane między innymi ryzykami, które w tamtym okresie występowały, jak chociażby pamiętna susza z roku 2018, czego następstwem był największy ubezpieczony areał w roku 2019. Niestety, po roku 2019, w zasadzie od roku 2020 pojawiało się zjawisko ograniczania środków na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych, co pociągnęło za sobą spadek ubezpieczonej powierzchni upraw oraz ilości ubezpieczonych gospodarstw – wyjaśnił dyrektor Mrówka

- Z europejskich danych wynikało, że latem 2021 roku Polska była niechlubnym liderem w rankingu zjawisk gradobicia, a ilość zawartych polis od tego ryzyka niestety była niższa. Czy w kolejnych latach możemy się spodziewać wzrostu ilości ubezpieczeń od gradobicia? Czy też w dalszym ciągu – jak pisał Kochanowski – Polak będzie przed szkodą i po szkodzie głupi? - pytał red. Juliusz Urban.

Jak na to i kolejne pytania odpowiedział szef Departamentu Ubezpieczeń Rolnych TU Generali SA?
Koniecznie obejrzyj cały wywiad!
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 08:40