StoryEditor

Nierówne traktowanie rolników z COVID-em i na kwarantannie. Resort rolnictwa chce to zmienić

Wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik przyznał, że rolnicy przebywający na kwarantannie i chorzy na koronawirusa są nierówno traktowani w kwestii wysokości zasiłków wypłacanych przez KRUS. Resort rolnictwa chce to zmienić.
02.04.2021., 13:04h
Rolnik przebywający na kwarantannie otrzymuje większy zasiłek niż gospodarz z potwierdzonym zakażeniem COVID-19. W myśl przepisów gospodarz skierowany na kwarantannę otrzyma zasiłek w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę (czyli 1400 zł tym roku). Natomiast choremu na koronawirusa KRUS będzie wypłacał przez 14 dni zasiłek w wysokości 15 zł za dzień, a po 14 dniach stawkę 10 zł za dzień.  

W efekcie osoba chora za 14 dni otrzyma 210 zł. Natomiast osoba, która miała kontakt z osobą zakażoną, przebywająca na kwarantannie, otrzyma za 14 dni 1400 zł.

Na ten problem zwróciła uwagę posłanka Joanna Mucha i złożyła w tej sprawie interpelację. W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik przyznał, że rolnicy przebywający na kwarantannie i chorzy na koronawirusa rzeczywiście są nierówno traktowani. Wyjaśnił, że różnica w przyznawaniu świadczeń wynika z różnych podstaw prawnych. O wysokości zasiłku kwarantannowego decydują bowiem przepisy ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Z kolei wielkość zasiłku chorobowego została ustalona w rozporządzeniu ministra rolnictwa w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego.

W związku z tym resort rolnictwa przedstawił propozycję, by rolnicy objęci izolacją, a więc chorzy na koronawirusa, też otrzymywali połowę minimalnego wynagrodzenia.

- Przedstawiliśmy propozycję zmiany do ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, polegającą na poszerzeniu obecnie ujętych w ustawie sytuacji będących podstawą do ubiegania się przez rolnika i domownika o zasiłek
w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, w związku z zakażeniem lub podejrzeniem
zakażenia COVID-19 (kwarantanna, hospitalizacja i objęcie nadzorem epidemiologicznym), także
o objęcie izolacją - poinformował Bartosik.

Rolnicy czekają na tę zmianę, ponieważ jako chorzy potrzebują zasiłku wyższego niż 15 zł. Muszą przecież opłacić pracownika, który będzie potrzebny na czas ich niedyspozycji. 


Kamila Szałaj
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 11:50