StoryEditor

UE wznowi negocjacje z Mercosur. Najbliższe już we wrzesniu!

Negocjacje UE z Mercosur wracają po przerwie. Jakie zmiany w handlu i zrównoważonym rozwoju przyniesie nowe porozumienie? Dowiedz się, co jest stawką w tych rozmowach.

30.08.2024., 12:56h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • UE wraca do negocjacji z Mercosur o strefie wolnego handlu
  • Umowa z Mercosur to „pakt z epoki kamienia łupanego”
  • UE przyspiesza rozmowy mimo oporu rolników we Francji
  • UE ryzykuje w negocjacjach, a Chiny zyskują
  • 20 lat negocjacji nad umową handlową z Mercosur
  • W czym tkwi problem?

Unia Europejska ponownie siada do stołu negocjacyjnego z Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem, aby doprowadzić do utworzenia jednej z największych stref wolnego handlu na świecie. Rozmowy zostały wstrzymane z powodu sporów dotyczących zrównoważonego rozwoju, ale teraz mają być kontynuowane.

UE wraca do negocjacji z Mercosur o strefie wolnego handlu

Na początku września Unia Europejska planuje wznowić negocjacje dotyczące umowy o wolnym handlu z państwami Mercosur. Rzecznik Komisji Europejskiej potwierdził, że główni negocjatorzy spotkają się 5 i 6 września w Brasilii. Ta umowa handlowa mogłaby stworzyć jedną z największych stref wolnego handlu na świecie, obejmująca ponad 715 milionami mieszkańców – 447 milionów z UE oraz 270 milionów z Mercosur.

Zobacz też: UE planuje nowe umowy handlowe z Azją i Indiami. Jakie korzyści dla sektora rolnego?

Według rzecznika Komisji Unia Europejska dąży do tego, aby porozumienie wspierało realizację celów zrównoważonego rozwoju UE i jednocześnie uwzględniało interesy sektora rolnictwa. Jednak wielu przedstawicieli rolnictwa wyraża swoje obawy wobec tego porozumienia.

Umowa z Mercos...

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Konstantin Kockerols
Autor Artykułu:Konstantin Kockerols

Wspólna Polityka Rolna

Korespondent top agrar w Brukseli

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. październik 2024 09:37