StoryEditor

Czy można jeszcze odchwaszczać zboża?

Bez wątpienia najważniejszy w odchwaszczaniu zbóż jest zabieg jesienny. Czy można zatem wykonać go jeszcze na plantacjach później sianych?
17.11.2014., 11:11h

Najważniejsze to ograniczyć chwasty uciążliwe, jak np. miotła zbożowa. W poprzednim sezonie było jej bardzo dużo na polach i można się spodziewać, że w tym również wystąpi w większym nasileniu. To bardzo prawdopodobne, ponieważ sporo plantacji zbóż było zachwaszczonych tym gatunkiem do samych żniw. Ważnym aspektem jest temperatura, w której działają herbicydy. W przypadku miotły zbożowej i w obecnie panujących warunkach można zastosować chlorotoluron (CTU, rejestracja w pszenicy, pszenżycie, jęczmieniu) działający nawet przy 0 st. C oraz izoproturon (IPU, rejestracja w pszenicy, pszenżycie, jęczmieniu i życie) działający w temperaturze 6–8oC. W temperaturze powyżej 1oC skuteczny jest pinoksaden (Axial 100 EC, w pszenicy i jęczmieniu). W temperaturze 8–10oC skutecznie działają IPU + beflubutamid (Herbaflex 585 SC, w pszenicy). Nieco wyższej temperatury wymaga chlorosulfuron – przynajmniej 10oC. Wszystkie powyższe substancje ograniczają miotłę zbożową w stopniu bardzo dobrym. Można jeszcze zastosować diflufenikan (DFF), który wymaga podobnej temperatury, jak chlorosulfuron, jednak odznacza się średnią skutecznością w ograniczaniu miotły zbożowej. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie mieszaniny IPU i DFF – działanie na miotłę i chwasty dwuliścienne, jednak w temperaturze 10–12oC (rejestracja w pszenicy, pszenżycie, jęczmieniu i życie).
Wszystkie powyższe rozwiązania są zarejestrowane od drugiego liścia do końca wegetacji jesiennej (BBCH 12–kw), a w przypadku chlorotoluronu aż do momentu pierwszych przymrozków. Z powyższego wynika, że większość zasianych ozimin można jeszcze odchwaszczać, natomiast w przypadku najpóźniej wysiewanych pszenic (w terminie listopadowym) ich faza przed zimą może być niewystarczająca do wykonania zabiegu. Niemniej jednak warto dopilnować jesiennego zabiegu na plantacjach, gdzie jest on jeszcze możliwy. W praktyce należy spodziewać się temperatur poniżej 10oC, zatem do takich warunków trzeba dostosować herbicyd.
Więcej o odchwaszczaniu zbóż w naszym wydaniu „Zboża – ochrona i prowadzenie łanu”.
jd

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 04:48