StoryEditor

Faza liścia flagowego na ukończeniu

Plantacje pszenicy weszły w tzw. wielki okres już 2-3 tygodnie temu. W tym czasie oczywiście trzeba było ostrożnie podchodzić do nawożenia azotowego, a najlepiej go w ogóle nie stosować.
27.05.2015., 08:05h

Jednak od tygodnia na większości sianych terminowo plantacjach mamy do czynienia z fazą BBCH 39 - pełnia liścia flagowego. Wykształcił się najważniejszy dla tworzenia masy tysiąca ziaren organ rośliny. Z jednej strony trzeba go chronić przed chorobami - zabieg T2, z drugiej istotne jest aby prawidłowo go odżywić. Jednak ponieważ w „wielkim okresie” nie stosuje się nawozów azotowych, to powinny one być dostarczone wcześniej - na początku strzelania w źdźbło. Teraz za to mamy możliwość zastosowania mikroelementów, w tym miedzi i cynku. Można też podać makroelement - magnez w formie dolistnej.
Warto zwrócić uwagę że na polach zasianych wcześnie a także na wczesnych odmianach oraz na kawałkach pół o ubitej glebie i przy ścieżkach przejazdowych pszenica zaczyna wchodzić w kolejną fazę - grubienia pochwy liściowej liścia flagowego. Faza ta bezpośrednio poprzedza fazę kłoszenia. Na plantacjach pszenicy trwa niezwykle krótko - 2-3 dni. Wniosek stąd taki, że pszenica za chwilę wykłosi się na całych polach i konieczne będzie podanie ostatniej dawki azotu a krótko po tym ochrona kłosa w zabiegu T3. Zasady nawożenia „na kłos” przedstawione są w czerwcowym wydaniu magazynu top „agrar Polska”, natomiast sposoby rozpoznawania faz wraz z rysunkami przedstawiającymi te fazy znajdą Państwo w barwnym przewodniku pt. „fazy rozwojowe zbóż”, którego trzecie wydanie już w naszym sklepie na stronie agrarsklep.pl lub na stoiskach podczas czerwcowych imprez polowych.
tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. październik 2024 05:24