StoryEditor

Seminaria uprawowe 2023 – zaplanuj pierwszy zabieg w zbożach

W tym roku bardzo ważny może okazać się pierwszy zabieg fungicydowy w zbożach. Dotychczasowy przebieg pogody sprzyja rozwojowi chorób, więc trzeba być gotowym na przedwiośniu.
11.01.2023., 18:01h

O podejściu do planowania pierwszego zabiegu w zbożach mówił podczas naszego spotkania w Prószkowie Marcin Bystroński z Innvigo. Zwrócił uwagę przede wszystkim na ochronę podstawy źdźbła, która jest pierwszym odcinkiem na drodze wody i składników do wyższych partii rośliny.

– Do pierwszego zabiegu polecamy azoksystrobinę. Substancja jest bardzo dobrze znana, ale nie zawsze jest brana pod uwagę w tym terminie ochrony, a ma wysoką skuteczność w zwalczaniu chorób podstawy źdźbła – podkreślał. Wewnętrzne doświadczenia firmy mają potwierdzać skuteczność substancji w zabezpieczaniu roślin przed zgorzelą podstawy źdźbła, która ogranicza się przede wszystkim agrotechniką. W pierwszym zabiegu przedstawiciel polecał zastosowanie mieszaniny cyprodynilu, protiokonazolu i azoksystrobiny lub opcję bez cyprodynilu.

 

Jest czym regulować

– Jako jedyni na rynku mamy w ofercie czysty chlorek mepikwatu w preparacie Mepik 300 SL, który jest idealnym komponentem do tworzenia mieszanin substancji regulujących łan – mówił przedstawiciel. To substancja, którą można stosować do fazy BBCH 39 (liść flagowy), więc jak podkreślał przedstawiciel sprawdzi się w pierwszym i drugim zabiegu skracania zbóż. W ofercie firmy znajdą się też pozostałe substancje regulujące: trineksapak i CCC.

 

Mepikwat też w rzepaku


–Wiosną do regulacji rzepaku możemy zastosować również chlorek mepikwatu. Działa już od 5°C, ale wiosną wymaga partnera grzybobójczego lub dodatkowo fungicydu wzmacniającego jego działanie regulujące – mówił Przedstawiciel Innvigo. Można go zmieszać z metkonazolem i wtedy jest to bardzo mocna mieszanina regulująca lub difenokonazolem, który będzie ograniczał choroby grzybowe.

 

jd, fot. Walerowska

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 18:06