StoryEditor

Jęczmień porażony wirusem - jak rozpoznać objawy?

Na plantacji jęczmienia pojawiły się skupiska żółknących roślin. Co jest przyczyną?
01.04.2024., 08:00h

Jęczmień porażony wirusem

Wirus żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV) poraża wszystkie gatunki zbóż, ale jęczmień i owies – zwłaszcza formy ozime (na zachodzie Europy uprawiana jest również forma ozima owsa, choć i ostatnio pojawił się także w Polsce) są zwykle silniej porażane niż pszenica.

image
wirus żółtej karłowatości jęczmienia BYDV porażenie jęczmień
FOTO:

Po czym go rozpoznać? Liście porażonych roślin wykazują przebarwienia, rozszerzające się od szczytów do podstawy. Przebarwienia na jęczmieniu są jasnożółte, na pszenicy bladożółte z zabarwieniem różowym, a na owsie są czerwono-purpurowe. Objawy zwykle są widoczne w ogniskach rozrzuconych przypadkowo na całej uprawie. Zarażenie roślin we wczesnym okresie powoduje zahamowanie ich wzrostu, różnicując pokrój łanu.

Zobacz także: Jak zwalczyć bodziszka w zbożach?

Wirus BYDV przenoszony jest przez szereg gatunków mszyc zbożowych.

Źródłem infekcji są:

  • kukurydza,
  • trawy i samosiewy zbóż.

Później siane zboża ozime są mniej porażane niż siane wcześniej. Z kolei wcześniej wysiane zboża jare są mniej porażane niż siane później. Wirus ten nie stanowiłby w jęczmieniu ozimym większego problemu, gdybyśmy jesienią mieli w tej uprawie zarejestrowane insektycydy do zwalczania mszyc, czyli wektorów tego wirusa. Pamiętajmy, że wirusowi żółtej karłowatości jęczmienia można zapobiec tylko jesienią.

image
Nawożenie mikroelementami zbóż na wiosnę – jakie dawki zastosować?

W zeszłym sezonie niestety, żaden insektycyd nie miał rejestracji do zwalczania mszyc jesienią w jęczmieniu ozimym i żaden także nie miał derogacji (kiedyś miał ją środek Karate Zeon). Na wiosnę owszem, przeciwko mszycom w jęczmieniu ozimym zarejestrowane są środki zawierające gamma-cyhalotrynę czy lambda-cyhalotrynę. Natomiast już np. w pszenicy jesienią rejestrację przeciwko mszycom mają np. środki zawierające m.in. acetamipryd, flonikamid, lambda-cyhalotrynę, bądź mieszaninę np. acetamiprydu i lambda-cyhalotryny.

W przypadku części insektycydów w etykietach widnieje zapis, aby środek stosować zgodnie z sygnalizacją, po wystąpieniu szkodnika, a nie wprost - stosować jesienią.

Maria Walerowska
Autor Artykułu:Maria Walerowskazastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 19:06