StoryEditor

Objawy niedoboru azotu – jak je rozpoznać?

W październiku ub.r. spadło w Polsce 162% normy opadów z wielolecia 1991–2020, w listopadzie 177%, a w grudniu 153%. Takie warunki spowodowały, że wraz z wodą część składników pokarmowych spłynie powierzchniowo, a część wraz z wodami gruntowymi. Dotyczyć to będzie potasu, magnezu, a szczególnie azotu i siarki. Warto poznać objawy niedoborów tych składników na oziminach. Trzeba jednak jasno powie gdy objawy są już widoczne, możliwe jest tylko interwencyjne ratowanie sytuacji. Część plonu została i tak stracona.
04.02.2024., 09:40h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Objawy niedobory azotu
  • Niedobór azotu na zbożach
  • Niedobór azotu na rzepaku

Objawy niedobory azotu

Przemieszanie składnika: mobilny, objawy widoczne najpierw na starszych organach, skąd składnik jest redystrybuowany do młodszych. W skrajnym przypadku objawy widoczne są także na najmłodszych częściach. Mimo mobilności azotu roślina ma zdolność odrzucania młodszych, dopiero rozpoczynających rozwój części, np. pędów czy kwiatów, aby uchronić starsze, o potencjale rozmnażania.

Zobacz także: Ochrona i nawożenie. Jak prowadzić zboża na wiosnę?

Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 16:46