StoryEditor

Oziminy do przesiania?

Niestety, wiele wskazuje na to, że ziścił się najgorszy sen wielu rolników w kraju i na większości obszaru będziemy musieli przesiewać oziminy. W najgorszej kondycji są plantacje najmniej zimotrwałego jęczmienia ozimego.
11.02.2016., 16:02h

Okazuje się jednak, że wymarzły także pszenżyta oraz pszenice z wczesnych siewów, które były bardziej rozwinięte przez mrozami (na zdjęciu taka plantacja na Żuławach Wislanych). Natomiast zdecydowanie lepiej poradziły sobie pszenice wysiane późno, tzn. po kukurydzy ziarnowej lub burakach cukrowych, które nie zaczęły się krzewić przed uderzeniem mrozów. Wszędzie tam, gdzie spadło chociaż kilka centymetrów śniegu przed mrozami, rośliny najprawdopodobniej przeżyły.

Z doniesień rolników wynika, że taka sytuacja miała miejsce na Opolszczyźnie oraz na Dolnym Śląsku. Wiele zbóż, ale także rzepaków będzie trzeba przesiewać na Warmii i Mazurach, na Kujawach, częściowo w Wielkopolsce, ale także dotyczy to pasa środkowego Polski oraz południowego-wschodu i północnej części. Wszędzie tam, gdzie faktycznie będzie trzeba przesiać oziminy należy zwrócić uwagę na następstwo roślin w kontekście zastosowanych już herbicydów. Problemem może się okazać także dostępność nasion kwalifikowanych zbóż jarych. 

Tym, którzy mają jeszcze wątpliwości co do kondycji ozimin polecamy wykonanie prostego testu. Instruktarz w filmie poniżej.   mwal

Fot. van der Burg

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 09:06