Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Plonowanie pszenicy ozimej w rejonach uprawy

Obrazek

W badaniach PDO zbóż publikuje się zwykle tabele ze średnimi dla kraju wynikami cech rolniczo-użytkowych. Jedną z ważniejszych cech, będących podstawą decyzji o wyborze odmiany do siewu jest wysokość jej plonowania. Podane w zestawieniach zbiorczych uśrednione plony są przydatne dla statystyki i ogólnych analiz. Podobnie jednak, jak rekomendowanie poszczególnych odmian zbóż, w tym pszenicy ozimej, do krajowych rejonów uprawy w ramach tzw. „List odmian zalecanych” – LOZ – dla praktyki bardziej właściwe jest korzystanie z wyników plonowania właśnie z tych lokalizacji.

Janusz Biernacki26 lipca 2021, 12:25
W prezentowanym zestawieniu, uszeregowanym wg grup technologicznych odmian pszenicy ozimej, ich średnie plony z rejonów uprawy (I–VI; patrz tabele. cz.I-III; mapa) z lat badań 2018–2020 odbiegają od średnich wyników krajowych. Dla ułatwienia przeglądu podano kolumną ze średnim plonem krajowym oraz zaznaczyliśmy na żółto trzy najwyższe plony odmian w poszczególnych rejonach agrotechnicznych i grupach użytkowych: A; B; C.


O te informacje warto więc skorygować decyzję zakupu kolejnego materiału siewnego na sezon 2021/2022. Uprawiając pszenicę nie da się przekroczyć jej potencjału plonowania specjalną agrotechnika, czy dodatkowym nawożeniem azotowym. Będzie ono skutkowało większą presją chorób, ze względu na bujniejszy zielony łan zboża, opóźnionym dojrzewaniem oraz wyleganiem roślin, co tylko podniesie koszty uprawy i zbioru oraz pogorszy jakość ziarna.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)