StoryEditor

Rosną ceny zbóż na światowych giełdach

Początek nowego sezonu 2015/16 przyniósł dalszą zwyżkę cen giełdowych zbóż. Pod koniec tygodnia notowania pszenicy w kontrakcie sierpniowym na Euronext wzrosły o 10,5% do 205 euro za tonę, a kukurydzy – o 14,6% do 193,8 euro/ t.
07.07.2015., 09:07h

Notowania zbóż na światowych giełdach rosły już w czerwcu. Ostatnie zwyżki były przede wszystkim odzwierciedleniem niekorzystnych warunków pogodowych dla upraw zbożowych występujących w kilku rejonach globu, w tym w krajach zaliczanych do kluczowych producentów i eksporterów – informuje FAMMU/FAPA.

W Europie niepokój o kondycję upraw zbożowych wywołała susza, występująca w kilku unijnych krajach, w tym w Niemczech i we Francji. Synoptycy nie zapowiadają znaczniejszej poprawy pogody, co może skutkować dalszym umacnianiem się cen. Straty spowodowane suszą na razie są trudne do określenia.

Niedobór wody w glebie odczuwalny jest też w Polsce. Susza dla zbóż jarych występuje w czterech województwach Polski (kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim i wielkopolskim) w 206 gminach (6,7% gmin kraju) na 2,0% gruntów ornych. Także prognozy pogodowe na najbliższe dni są niekorzystne dla upraw zbożowych.

Wzrost cen zbóż mogą wstrzymywać wysokie zapasy ziarna. Na razie jednak prognozy tegorocznych zbiorów w dalszym ciągu są w miarę optymistyczne, choć różne ośrodki analityczne nieco obniżają swoje szacunki.

W raporcie z 25 czerwca br. Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) obniżyła prognozę zbiorów zbóż na świecie w sezonie 2015/16 – o 2 mln ton do 1 966 mln ton. W dół skorygowano przewidywaną wysokość globalnych zbiorów pszenicy – z wcześniejszych 715 mln ton do 711 mln ton. Spadek ten został częściowo zrekompensowany podwyższeniem prognozowanej produkcji kukurydzy w skali świata – z 961 mln ton do 963 mln ton.

W Stanach Zjednoczonych wystąpiły z kolei zbyt obfite opady powodujące podtopienia w niektórych stanach. Według meteorologów deszczowa pogoda nadal utrzyma się w kluczowych rejonach produkujących zboża. Giełdy reagują zwyżkami notowań. W pierwszym tygodniu nowego sezonu pszenica w kontrakcie lipcowym na giełdzie w Chicago podrożała o 10,4% do 215,9 USD/tonę, a kukurydza – o 9,9% do 162,9 USD/tonę.

W trzecim tygodniu czerwca (według Eurostatu) pszenica konsumpcyjna w Polsce kosztowała średnio 162 euro za tonę (kurs 1 euro - 4,16 zł), przy średniej w UE - 172 euro/t. Najtańsza była na Węgrzech - 154 euro/t, w Niemczech kosztowała ona 183 euro/t. Kukurydza w Polsce kosztowała 157 euro/t, (średnia w UE 164 euro/t), najtaniej płacono za nią w Czechach - 138 euro/t, a w Niemczech - 175 euro/t.

Pod koniec czerwca firmy skupujące płaciły za pszenice konsumpcyjną w naszym kraju średnio 670 zł/t, a za kukurydzę - 577 zł/t.   oprac. bcz

Źródło: PAP

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 07:22