StoryEditor

Słomę dobrze wymieszaj z glebą

Małe żniwa są już na ukończeniu i widać już pierwsze uprawione ścierniska. Widać też, gdzie zatrzymywał się kombajn, gdzie jest więcej słomy, co od razu oznacza jej gorsze wymieszanie, co często ma miejsce w praktyce.
12.07.2023., 14:07h
Zazwyczaj nie trzeba rozgraniczać głębokości uprawy ścierniska po poszczególnych gatunkach zbóż. Najważniejsze kwestie to warunki wilgotnościowe oraz ilość słomy, jaka po zbożu została. Przyjmuje się, że każdą tonę słomy powinno się mieszać z 3 cm gleby. Zakładając zatem, że jęczmień plonował 6 t/ha, to dał około 5 t/ha słomy (stosunek masy słomy do ziarna w jęczmieniu to 0,8: 1). W tym roku jednak w regionach, gdzie wystąpiła susza, tej słomy będzie zdecydowanie mniej, więc łatwiej będzie ją zagospodarować na ściernisku. Warto też zadbać o równomierne rozłożenie słomy na ściernisku, np. broną mulczową. Najlepiej zrobić to pod skosem do kierunku jazdy kombajnu.

Dopływające do nas informacje z terenu mówią o plonach jęczmienia od 5 do 9 t/ha, zatem spodziewane plony słomy wynoszą od 4 do nieco ponad 7 t/ha. Załóżmy, że mamy 5 t/ha słomy, czyli teoretycznie powinniśmy ją wymieszać na 15 cm. Nigdy jednak nie powinniśmy robić tego w jednym przejeździe. Pierwszy zabieg powinien być płytki, na 3–5 cm do przerwania parowania wody i pobudzenia chwastów i samosiewów do kiełkowania, a dopiero drugi głębszy, do lepszej dystrybucji słomy w uprawianym profilu. W regionach, gdzie było sucho, głębsza uprawa w miarę możliwości sprzętowych wpłynie też na lepsze wzruszenie gleby i przygotuje ją na przyjęcie ewentualnych deszczów.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 02:35