StoryEditor

Żniwa 2023: ruszyły żniwa jęczmienia! Gdzie kombajny już młócą?

Zawarczały pierwsze kombajny i nieśmiało ruszyły podbijać pola jęczmienia. Nie wszędzie jednak ziarno jest jeszcze gotowe do zbioru. Gdzie już koszą jęczmień, a gdzie czekają na niższą wilgotność?
04.07.2023., 16:07h

Nie można nazwać tegorocznych żniw jęczmienia pospolitym ruszeniem, a raczej próbami zbioru. Wiosna była trudna w wielu rejonach Polski, nie wszędzie kłos wygląda tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, a ziarno jest drobne. Nie wszyscy jednak mają powód do narzekania, bo są tacy, którzy są zadowoleni z tegorocznych plonów. Pogoda dała popalić w Wielkopolsce i na południu kraju, a deszcze, które popadały w ubiegłych tygodniach nic nie pomogły. 

Na Mazowszu i w Łódzkim w większości gospodarstw trwają ostatnie szlify kombajnów i większość rolników przymierza się do ruszenia w pole dopiero pod koniec tygodnia. Zapowiada się słoneczny tydzień, więc jest szansa, że tym razem nie pokrzyżuje planów biznesmenom pod chmurką. 

Hajnówka odpaliła kombajny

Na Podlasiu rolnicy planują zbiór również na piątek/sobotę. Wilgotność ziarna jest bardzo różna. Na przykład w powiecie sokólskim wilgotność spadła poniżej 11,8% (tam opady były naprawdę mizerne), a z kolei w wysokomazowieckim około 15-16%. Jeżeli obecna pogoda (słonecznie i wietrznie około 30 stopni w cieniu) się utrzyma to w tym rejonie jest prawdopodobne, że wilgotność spadnie i będzie można śmiało ruszać w pole pod koniec tygodnia i na początku przyszłego. 

Jeden z rolników na Podlasiu, którego gospodarstwo znajduje się w powiecie hajnowskim już skosił prawie 1/7 swoich zasiewów. Zbiór wystartował wczoraj przy wilgotności 15%, udało się uzyskać około 8 ton z ha. 

Na Śląsku, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie zwykle małe żniwa startują dość szybko. Tam pojedynczy śmiałkowie ruszyli z omłotem. 





- U nas kombajnów jeszcze nie widać na polach, ale to kwestia kilku dni i wszyscy ruszą - mówi Henryk Grabiński, hodowca bydła z woj. śląskiego. W woj. lubuskim żniwa ruszą lada moment. 

Wielkopolska ruszyła ze zbiorem jęczmienia

Dzisiaj niedaleko Poznania w Nagradowicach trwa impreza polowa Żniwa i Siew z top agrar i profi. Podczas dojazdu nasi redaktorzy już wypatrzyli pierwsze kombajny, a my znaleźliśmy na to potwierdzenie w sesji zdjęciowej jednego z rolników z Wielkopolski. 



Z kolei Kujawsko Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, również zdradził nam, że niektórzy rolnicy także ruszyli w pola, na razie niezbyt tłumnie, ale to kwestia kilku dni aż omłot się rozkręci, a na polach zaroi się od kombajnów. 

Jak wygląda sytuacja w Zachodniopomorskiem? 

W woj. zachodniopomorskim jęczmień nie był koszony jeszcze w żadnym rejonie województwa, dopiero pojedyncze gospodarstwa rozpoczęły małe żniwa w poniedziałek. 

- Na razie są to śladowe ilości. To dopiero początki żniw, które zaczęły się w południowych powiatach naszego województwa. Niestety wiosna była mocno opóźniona, poza tym jest susza. Kłoski są zasuszone, o 1/3 mniejsze niż zwykle. Plony będą bez dwóch zdań niższe o jakieś 20%. Teraz popadał deszcz, ale to już musztarda po obiedzie. Wilgotność około 14,5% - Stanisław Zarzycki z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.  

Jeżeli jeszcze nie zacząłeś żniw, sprawdź ustawienia kombajnu i hedera, żeby zebrać czysty plon bez strat!  Na naszym portalu możesz również dowiedzieć się, kiedy ziarno jest gotowe do zbioru! 


dkol
Fot. archiwum

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 07:30