StoryEditor

Trwa zbiór jęczmienia. Rolnicy oceniają jego plony i ceny. Ziarno z 2022 roku jeszcze w magazynach

Na Opolszczyźnie rozpoczęły się żniwa jęczmienia. Wykorzystując bezdeszczową pogodę gospodarujący na lekkich glebach rolnicy błyskawicznie wyjechali na pola aby zdążyć zebrać jęczmień ozimy. O ile z plonów są w miarę zadowoleni, o tyle z cen skupu już nie. Dodatkowo lokalne skupy nie kwapią się z przyjmowaniem ziarna od rolników, a niektórzy gospodarze mają jeszcze zapas ziarna z ubiegłego roku.
09.07.2023., 09:07h

Po pierwszych zbiorach widać, że plony są niezłe i przekraczają pięć, sześć ton z hektara. Pierwsze zbiory hodowcy zamierzają przeznaczyć na skarmienie zwierząt, ale mówią, że mało kto decyduje się sprzedawać ziarno, pomimo tego, że mają zboże z poprzedniego roku.

 Jęczmień ozimy zostaje w gospodarstwie na potrzeby paszowe

Jako pierwsiw pole wyjechali gospodarze, którzy mają jęczmień ozimy na słabszych glebach i potrzbują ziarna do hodowli trzody.

- Jęczmień sypie ok 7 ton z 1 ha. Tu na V klasie ziemi to jest bardzo dobry wynik. Z plonów jestem zadowolony, tylko cena słaba. Na razie wszystko zostawimy w gospodarstwie, bo nie wiemy jakie będą dalsze plony i musimy to zboże zostawić dla hodowli. Jęczmienia ozimego miałem 27 ha w tym roku, czyli ok. 30% gruntów w gospodarstwie i jestem z plonów zadowolony. Jęczmień wygląda dobrze, pszenżyto wygląda w miarę, żyto wygląda też dobrze. Myślę, że rok będzie w miarę udany. Nie wiemy co będzie z kukurydzą, bo mógłby spaść deszcz – mówi
Michał Piechaczek rolnik z Zimnic Wielkich.

 
Ziarno pójdzie na sprzedaż, chyba że plony będą kiepskie

Jedni gospodarze kosza już wszys...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 02:18