StoryEditor

Spadków cen ciąg dalszy

Nasza dzisiejsza redakcyjna sonda pokazała, że trend spadkowy cen zbóż w poszczególnych województwach jest coraz bardziej widoczny.
19.02.2014., 15:02h

Najbardziej stabilne w ostatnich dniach okazały się ceny pszenicy konsumpcyjnej i żyta konsumpcyjnego, które w niektórych województwach odnotowały spadki na poziomie 5 -10 zł na 1 tonie. Gorzej jest ze stawkami za pszenżyto i pszenicę paszową, które obniżyły się o 10 - 20 zł na 1 tonie.

Zdecydowanie największe zmiany nastąpiły w cenach skupu kukurydzy. Wprawdzie na zachodzie kraju można jeszcze sprzedać to ziarno po 630 - 650 zł netto za tonę, ale na wschodzie Polski stawki wynoszą 580 - 600 zł netto za 1 tonę. Taka sytuacja jest wynikiem nieustannego importu kukurydzy z Ukrainy, która na granicy kosztuje już 540 zł netto za tonę.

Premier Donald Tusk zapowiedział dziś rano w Sejmie, że polski rząd nałoży na Ukrainę sankcje gospodarcze jako odpowiedź na represje ukraińskich władz wobec tamtejszej opozycji. Nie wiadomo jeszcze, czy sankcje te będą  oznaczały częściowe zamknięcie granic i ograniczenie handlu z Ukrainą. Gdyby tak się stało, to wówczas napływ taniej kukurydzy zza wschodniej granicy może zostać ograniczony.

Aby sprawdzić wyniki naszej sondy kliknij TUTAJ.

bcz

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 12:14