StoryEditor

Unikaj azotu azotanowego przed zimą. Jakie formy azotu stosować jesienią?

Stosowanie nawozów z azotem o tej porze roku jest ograniczone przez przepisy programu azotanowego. Są jednak odstępstwa od tych reguł. Ponadto, także z agrotechnicznego punktu widzenia, lepiej jest unikać nadmiernych dawek tego składnika, a jeśli już go zastosujemy, to lepiej unikać formy azotanowej, czyli saletrzanej. Dlaczego tak jest i czym ją zastąpić?

02.11.2024., 11:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie formy azotu stosować jesienią?
  • Jak azot azotanowy wpływa na opłacalność produkcji?
  • Jak azot azotanowy wpływa na fizjologię i zdolność hartowania?

O możliwościach zastosowania zgodnie z prawem azotu o tej porze roku pisaliśmy wczoraj. Choć nie ma wielu możliwości zastosowania nawozu z azotem, to przy splocie okoliczności i odrobinie wysiłku nie jest to działanie tak trudne. Jednak do stosowania o tej porze azotu należy podchodzić z rozsądkiem.

Jakie formy azotu stosować jesienią?

Jeśli stosujemy w listopadzie (lub czasem nawet później) azot, to pamiętajmy, aby unikać formy azotu azotanowego (tzw. saletrzanego – N-NO3). Formę taką zawierają nawozy typu saletra amonowa i typu saletrzak (50% azotu jest w tej formie). Jednak zawierają ją także inne nawozy, jak r.s.m., saletrosiarczany, np. Saletrorasn czy rzadko w rolnictwie stosowane saletry wapniowa, sodowa czy potasowa.

Powszechniej używane saletrosiarczany i r.s.m. mają znaczne mniej azotu azotanowego w stosunku od innych form azotu niż saletra amonowa i saletrzak. Jednak i tak nie ma co ryzykować ich stosowania. Azotu azotanowego nie zawiera mocznik. Ten jednak też nie powinien być stosowany o tej porze roku, ponieważ za...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2024 12:30