StoryEditor

Azot na kłos – ile i kiedy?

Sporo rolników już podało trzecią dawkę azotu w pszenicy. Jednak są jeszcze rolnicy, którzy się wahają, dotyczy to późniejszych pszenic. Podać – nie podać, zmniejszyć czy zwiększyć ilość azotu. Do kiedy najpóźniej warto ją zastosować? Zapytaliśmy o wskazówki na ten rok dr. Hansgeorga Schönbergera z N.U. Agrar.
24.05.2020., 12:05h

– W tym roku punktem wyjścia do ustalenia, czy i w jakiej wysokości podać dawkę jakościową azotu w pszenicy, powinien być potencjał plonowania łanu oraz woda. Przy zakładanym plonie pszenicy 100 dt/ha i 13% zawartości białka, w ciągu ok. 30 dni po kwitnieniu do ziarna musi zostać wpompowane ok. 190 kg/ha N. Zbliżone zapotrzebowanie jest przy plonie 75 dt/ha i 15-proc. zawartości białka – mówi doradca. 

Dziennie do rozwijających się ziarniaków powinno być przetransportowane ok. 6 kg/ha N. Im więcej azotu przemieści się do ziarna w 3. i 4. tygodniu po kwitnieniu, tym więcej powstanie w nim białka. Przy tym potrzebne jest nasłonecznienie, podobnie jak i optymalne zaopatrzenie w mikroelementy, takie jak: molibden, miedź, cynk czy mangan. 

Ważne jest także optymalne odżywienie roślin w siarkę i fosfor, które wchodzą w skład białek, ale także w potas i bor. To właśnie ich niedobór, przy wysokim zaopatrzeniu w azot, może być jedną z przyczyn obniżenia wartości liczby opadania – mówi doradca.

Jak oszacować plon?

Nie róbmy tego na oko. Koniecznie trzeba wejść w łan. Na słabszych stanowiskach na skutek suszy r...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. luty 2024 17:50