Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Zboże odporne na suszę zarejestrowane

Obrazek

Naukowcy od lat głowią się, jak sprawić, by rośliny uprawne lepiej znosiły ekstremalne warunki pogodowe. Zmiany klimatu sprawiają, że ostatnio na ich celowniku jest odporność roślin na suszę.

Jacek Daleszyński18 listopada 2020, 14:54
Argentyna to największy w Ameryce Łacińskiej producent pszenicy. Uprawa ta również tam zmaga się z niesprzyjającymi warunkami. Dlatego tamtejsi naukowcy od lat pracowali nad odmianami odpornymi na suszę. Specjaliści z firmy Bioceres wyizolowali gen słonecznika mający za to odpowiadać. Jedna z takich odmian, z technologią nazwaną HB4, otrzymała już rejestrację (na zdjęciu po lewej). Jest to odmiana GMO. Jak przekonują jej twórcy, w doświadczeniach polowych prowadzonych od 10 lat w suszy plonowała ona nawet do 20% więcej od innych odmian.
Rozpowszechnienie nowej odmiany pszenicy i jej uprawa na większą skalę możliwa będzie jednak tylko w porozumieniu z Brazylią, która jest największym importerem argentyńskiej pszenicy. Aż 85% ściąganej z zagranicy pszenicy to ziarno argentyńskie. Procesy rejestracyjne pszenicy HB4 trwają też w USA, Urugwaju, Paragwaju i Boliwii. Bioceres zamierza rozpocząć procesy regulacyjne także w Australii, Rosji i w niektórych krajach Azji i Afryki.

jd, fot. BioceresPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)