StoryEditor

Zdaniem eksperta - dlaczego jęczmień ozimy gorzej plonował?

Zbiory jęczmienia ozimego zaczęły się bardzo wcześnie, pierwsze kombajny na Opolszczyźnie wjechały w jęczmień browarny nawet pod koniec pierwszej dekady czerwca. W większości regionów kraju plony tego zboża są poniżej oczekiwań.

10.08.2024., 09:00h

Przyczyny słabego plonowania

Przyczyn było kilka, po pierwsze – nadmiar wilgoci jesienią, po drugie – silna presja mszyc jesienią i późniejsze problemy z wirusem żółtej karłowatości, ale także przyspieszona wegetacja i przymrozki wiosenne oraz duży niedobór wody w maju. Efektem jest spore zróżnicowanie plonów w kraju, jednak generalnie są one poniżej oczekiwań i oscylują od 4 t/ha do 7–9 t/ha. Okazuje się, że podobna sytuacja jest w Niemczech.

Zobacz także: 4 tys. ha pod wodą! Interwencja w sprawie podtopień. Wody Polskie nie reagują?

Za naszą zachodnią granicą w większości rejonów również małe żniwa zakończyły się o ok. 1–2 tygodnie wcześniej niż zazwyczaj, a plony jęczmienia ozimego są znacznie poniżej oczekiwań. W Niemczech utrzymujące się deszcze i wyjątkowo mokra pogoda począwszy od jesieni, znacząco wpłynęły na warunki uprawy jęczmienia.

– Już jesienią nadmiar wody spowodował niekorzystne warunki siewu, nie tylko jęczmienia. Nie udało się zasiać ok. 400 tys. ha pszenicy ozimej. Sian...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maria Walerowska
Autor Artykułu:Maria Walerowskazastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. wrzesień 2024 04:08