StoryEditor

Spokojne, dobre traktowanie krów poprawia zdrowie wymion. Jak?

Zdrowe wymiona to higieniczny dój i środowisko. Dobre traktowanie krów też ma znaczenie, wskazują badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Kassel. Jak spokojny i rutynowy kontakt ze zwierzętami wpływa na zapobieganie mastitis?
18.04.2023., 14:04h

Relacja człowiek-zwierzę

W hodowli bydła mlecznego relacja człowiek–zwierzę jest bliska i wyjątkowa i zupełnie odmienna niż w przypadku innych zwierząt gospodarskich. Dzieje się tak, choćby z powodu codziennego kontaktu podczas doju. Przynajmniej tak było przez lata. Dziś ten bezpośredni kontakt zmniejsza się przez automatyzację i mechanizację. Jednak sposób, w jaki zwierzęta są traktowane na co dzień, jakość relacji między nimi a człowiekiem wciąż mają większe znaczenie niż wielkość stada czy automatyzacja.

Dotychczasowe doświadczenia i odkrycia naukowe wskazują, że zarówno ludzie, jak i krowy mogą skorzystać na tych relacjach. Dobry kontakt człowiek-zwierzę może poprawić zdrowie i wydajność zwierząt hodowlanych. Taki projekt badawczy zrealizowano ostatnio na Uniwersytecie Kassel w odniesieniu do zdrowotności wymion.

Przyczyny mastitis 

Przyczyny mastitis i jego przebieg różnią się znacznie w zależności od gospodarstwa. Niemniej jednak czynniki ryzyka mastitis daje się dość prosto zidentyfikować – aby wymię znalazło się w stanie zapalnym, potrzeba dwóch składowych – czynnika infekcyjnego, czyli patogenu z jednej st...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. luty 2024 21:38