StoryEditor

Eutanazja zwierząt bez cierpienia. Jakie są wskazania do uśmiercenia?

Eutanazja w gospodarstwie utrzymującym świnie jest tematem niemal tabu. Jest to zagadnienie trudne, ale konieczne do podjęcia. Wiedzą o tym również sami rolnicy.
12.02.2024., 11:15h

Jak zapewnić humanitarną eutanazję z konieczności?

Z rozmów z producentami świń i uczestnikami branży wynika, że brakuje etycznego i legalnego rozwiązania do uśmiercania z konieczności, w chlewni, zwierząt, którym należy skrócić cierpienie. Jaka jest praktyka, wie każdy, kto ma do czynienia z hodowlą. Jednak w świetle coraz większego zainteresowania branżą organizacji pozarządowych, zajmujących się ochroną praw zwierząt, a także zwiększaniem norm dobrostanu świń, musimy zastanowić się, jak ten problem rozwiązać. Jak zapewnić humanitarną eutanazję z konieczności? Nie ma wśród rolników przyzwolenia na powolne odchodzenie świń i czekanie, aż same dokonają żywota.

Z drugiej strony, wśród osób pracujących na fermach panuje duża niechęć do dobijania prosiąt nierokujących poprawy. Problem jest też z tym, kto ma stosowne uprawnienia, by tego dokonywać. W pierwszej kolejności większość osób wskazuje na lekarzy weterynarii, ale ani nie są oni codziennie obecni w większości obiektów, ani też nie garną się do takich czynności. Z założenia mają leczyć i ratować zwierzęta, a nie uśmiercać. Dlatego udaliśmy się do gospodarstwa, które testuje służące do humanitarnego uśmiercania prosiąt urządzenie dostarczone przez farmshop.pl – komorę CO2 – Box, po to, by oswoić z nią rolników, branżę i społeczeństwo.

Wskazania do eutanazji

Właściciel zwierzęcia musi zapewnić ochronę życia i zdrowia wszystkich prosiąt żywo urodzonych. Zwierzęta, które pomimo wszelkich podjętych środków mogą żyć jedynie w bólu, nieuleczalnym cierpieniu lub z uszkodzonym ciałem, należy uśmiercić z zachowaniem dobrostanu i po rozpatrzeniu każdego przypadku indywidualnie.

Pozostało 56% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. luty 2024 12:10