StoryEditor

Jak zapobiegać stereotypiom u świń? Stałe, bezsensowne i autodestrukcyjne

Stałe, bezsensowne, autodestrukcyjne i nawracające zachowania świń w każdym wieku, prowadzą do strat w produkcji. Czym są powodowane i jak im zapobiegać?
07.02.2024., 07:55h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Zachowania niepożądane
  • Czym są stereotypie?
  • Niby nic, a jednak
  • Rezultat obserwujemy w tuczarni
  • Słoma jest w modzie
  • Co po odsadzeniu?
  • Obgryzanie ogonów
  • Czynniki ryzyka

Zachowania niepożądane

Jakbyśmy nie opisywali stereotypii u świń, to zachowania te należą do niepożądanych. Zależnie od grupy technologicznej widzimy, że świnie wykazują działania prowadzące do destrukcji. To relacje równowagi zwierząt pomiędzy ich zdrowiem a dobrostanem.

– Musimy jednak mieć świadomość, że jest to wynik naszej pracy, zazwyczaj w systemie intensywnym i przy industrializacji środowiska ferm. Zwierzęta – najprościej rzecz ujmując – nie potrafią się do tego przystosować. Przejawiają swoje emocje poprzez frustrację – bo nic się nie da zrobić albo przez strach wywołujący agresję – mówiła podczas V Konferencji Naukowej w Olsztynie przy Uniwersytecie Agri Plus prof. Anna Rząsa z UP we Wrocławiu.

image

prof. dr hab. Anna Rząsa, UP Wrocław

FOTO: Kurek

Widok pogryzionych, okaleczonych świń nie jest dla nikogo przyjemny, jednak dla właściciela zwierząt tego rodzaju zachowania to przede wszystkim straty. Okaleczone świnie jedzą mniej, gorzej wykorzystują paszę, źle się czują, wydłuża się tempo ich wzrostu. Trzeba je leczyć, wzrastają więc nakłady na leki. Stany zapalne wywoływane przez rany mogą prowadzić do konfiskat w rzeźni.

Czym są stereotypie?

Zachowania mało zmienne, wykonywane regularnie i niespełniające żadnej oczywistej funkcji. Polegają na powtarzaniu bezcelowych lub rytualnych ruchów. Są to zachowania odbiegające od wzorca dla danego gatunku, mogą być nawracające lub stałe. Można też powiedzieć, że są to zrytualizowane czynności, często rytmiczne, pozbawione celu i nieprowadzące do zaspokajania faktycznych potrzeb fizjologicznych. Czasami określa się je mianem działań przeorientowanych, czyli skierowanych na obiekty normalnie nieinteresujące lub też działania samoniszczycielskie.

Niby nic, a jednak

Negatywne zachowania dzielimy na oralne bądź motoryczne, ale wszystko zazwyczaj zaczyna się bardzo niewinnie.

– Na przykład w odchowalni warchlaki leżą i jeden naciska na poidło, przyjemnie leci woda. Niby nic, ale dla właściciela oznacza to nie tylko wyższe zużycie wody, ale też większą produkcję gnojowicy – wskazywała przykład prof. Rząsa. – Pamiętajmy jednak, że te zwierzęta przejdą później do sektora tuczu, gdzie poidło będzie na innej wysokości lub w innym miejscu, a to może prowadzić do frustracji, może pojawić się agresja i kłopot gotowy. A człowiek nie będzie umiał powiązać tych dwóch elementów, będących przyczyną zachowań niepożądanych.

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. luty 2024 12:20