StoryEditor

Co zrobić, gdy urodzi się 18 prosiąt? Jak sprostać dużym miotom?

Lochy rodzące średnio 17–18 prosiąt dziś nie zaskakują. Niespodziewane i trudne do rozwiązania są jednak konsekwencje, które przyniosła taka plenność macior. Jak sobie z tym poradzić?
13.01.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Dobrze zarządzane gospodarstwa
  • Określony cel
  • Wyniki produkcyjne w Danii – stado podstawowe
  • Wyzwania w zarządzaniu
  • Zależność masy urodzeniowej od liczby prosiąt w miocie
  • Fakty i mity o żywieniu
  • Wpływ żywienia loch na masę urodzeniową prosiąt
  • Pierwsze godziny życia prosiąt

Wysokoplenne lochy i wyzwanie odchowania jak największej liczby prosiąt jest tym, o co walczyliśmy przez lata. Każdego roku notujemy coraz lepsze wyniki, chociaż w ostatnich 2–3 latach liczba żywo urodzonych, czyli właśnie plenność loch wyhamowuje. To, czego chcieliśmy, stało się dla nas, rolników, problemem i bardzo poważnym wyzwaniem – mówił podczas VI Konferencji Naukowo-Technicznej w Karpaczu, organizowanej przez firmy AB Neo i Pellon dr Karol Wierzchosławski, specjalista chorób świń oraz producent prosiąt.

image

dr Karol Wierzchosławski

FOTO: Kurek

Nie mamy definicji wysokoplennej lochy, ale zdaniem doktora jest to locha, która urodzi więcej prosiąt, niż jest w stanie sama odchować, czyli maciorę, mającą 14 czynnych sutków, po urodzeniu 16–17 prosiąt możemy nazwać wysokoplenną. Celem producentów jest osiągnąć w 28. dniu laktacji jak największe prosięta, w jak największej liczbie, 15–16 z miotu, bo z wymienia jest to niemożliwe.

Dobrze zarządzane gospodarstwa

– Zarządzanie produkcją zależy od typu gospodarstwa. Różne cele mają producent prosiąt i producent w cyklu zamkniętym. Inne jest zarządzanie produkcją zarodową, a inne towarową, bo różne są ich cele. Rytm produkcji jest również czynnikiem determinującym różne modele zarządzania – wyjaśniał ekspert.

W Polsce dominuje 1-tygodniowy rytm produkcji i praca w systemie ciągłym, podczas którego lochy rodzą w każdym tygodniu. Jednak coraz większą popularność zyskują rytm 3-, 4- i 5-tygodniowy. Przy 4-tygodniowym mamy 3-tygodniową laktację, więc zdaniem Wierzchosławskiego nie nadaje się on do stada wysokoplennego. Odsadzanie prosiąt liczących średnio 21 dni spowoduje, że najmłodsze z nich będą miały nawet 16 dni. To spowoduje duży problem z odchowem.

image

Celem prawidłowego zarządzania jest produkcja jak największej liczby wyrównanych świń.

FOTO: Kurek

– Zarządzanie zdrowiem świń bez metafilaktycznego stosowania antybiotyków i tlenku cynku również powoduje, że przesuwamy się w kierunku odsadzania prosiąt 28-dniowych, które łatwiej jest odchować – wskazywał doktor, który zauważa poważny

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 23:03