StoryEditor

Belchim Crop Protection wprowadza nowy fungicyd do ochrony ziemniaków

Na rynku wkrótce pojawi się nowy fungicyd do ochrony ziemniaków dystrybuwowany przez firmę Belchim Crop Protection – Kunshi 625 WG. Jest to preparat produkowany przez japońską firmę ISK.
31.03.2015., 12:03h

Kunshi 625 WG to granulat do sporządzania zawiesiny. Wykazuje działanie powierzchniowe i wgłębne. Stosuje się go zapobiegawczo i interwencyjnie przed zarazą ziemniaka. Etykieta rejestracyjna produktu informuje, że preparat zabezpiecza też bulwy przed infekcją powodowaną przez sprawcę zarazy. Fungicyd zawiera dwie substancje:

  • fluazynam (związek z grupy pochodnych aniliny) – 375 g/kg (znany z takich preparatów jak np.: Altima 500 SC, Banjo 500 SC, Nando 500 SC, Zignal 500 SC i jedynym dotychczas środku dwuskłądnikowym: Banjo Forte 400 SC, ale zawierającym oprócz fluazynamy także dimetomorf);
  • cymoksanil (związek z grupy iminoacetylomoczników) – 250 g/kg (zawarty też np. w środkach: Dauphin 45 WG, Drum 45 WG, Sacron WG oraz w wielu środkach dwuskładnikowych z np. famoksatem czy mankozebem).

Zaleca się zacząć prowadzić zabiegi z chwilą sygnalizacji zagrożenia wystąpienia zarazy ziemniaka lub na odmianach wczesnych w okresie zwierania się roślin w międzyrzędziach a na odmianach późnych z chwilą wystąpienia pierwszych objawów choroby w danym rejonie na odmianach wczesnych. W okresie bardzo dużej presji zarazy i szybkiego wzrostu roślin oraz warunkach pogodowych sprzyjających rozwojowi choroby zaleca się wykonywanie zabiegów w odstępach co 7 dni. W przypadku dużej presji choroby i warunkach pogodowych sprzyjających rozwojowi choroby zabiegi należy wykonywać co 7–10 dni. W przypadku niższej presji choroby zabiegi należy wykonywać co 10-14 dni. W sezonie wykonać maksymalnie 8 zabiegów przemiennie ze środkami zawierającymi substancje czynne o innym mechanizmie działania. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,4–0,5 kg/ha w 200–500 l/ha wody.
tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 18:00