StoryEditor

Zestaw do odchwaszczania ziemniaka

Odchwaszczanie ziemniaka można przeprowadzić dwoma sposobami: przed- i powschodowo. W praktyce pozostawianie odchwaszczania do momentu pojawienia się roślin ziemniaka na plantacji może skutkować problemami z opanowaniem chwastów, zwłaszcza gatunków, które podczas słonecznej i suchej pogody pokrywają się grubym woskiem. Przykładem jest komosa, która w największym nasileniu pojawia się w ziemniakach nieskutecznie odchwaszczonych.
21.05.2024., 08:45h

Dlatego też wielu producentów ziemniaka traktuje odchwaszczanie powschodowe jako uzupełnienie wcześniejszego zabiegu, stosując w nim substancje działające w zdecydowanej przewadze przez liście, jak np. rimsulfuron w mieszaninie z tymi działającymi odglebowo, np. metrybuzyna, kontrolują chwasty, które już są na plantacji i te, które mogą pojawić się jeszcze jako zachwaszczenie wtórne (wschodzące później chwasty ciepłolubne).

Zobacz także: Wrażliwość odmian ziemniaka, a odchwaszczanie. Jakie herbicydy wybrać?

Doglebowe zwalczanie chwastów w ziemniakach

Dobrze skomponowana mieszanina substancji herbicydowych w zabiegu przedwschodowym może z powodzeniem załatwić nam temat odchwaszczania ziemniaków na cały sezon. Warto przy tym pamiętać, że praktycznie każdy producent herbicydu działającego przez glebę, zarejestrowanego do zastosowania przed wschodami ziemniaka podkreśla, że powinno się go zastosować na ostatecznie uformowane już redliny. Po zabiegu glebę należy zostawić w spokoju, by herbicyd w jak największym stopniu spełnił s...

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 15:18