Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Samoobsługowe budki na ziemniaki - pomysłowy rolnik z kujawsko-pomorskiego

Obrazek

Pan Andrzej, rolnik z woj. kujawsko-pomorskiego, postawił na nietuzinkowy sposób zarabiania w gospodarstwie. Sprzedaje ziemniaki w budkach samoobsługowych. Jak to prosperuje?

Dorota Kolasińska3 października 2022, 11:20

Na gospodarstwo pana Andrzeja zwróciliśmy uwagę, gdyż na TikToka trafił filmik jednego z użytkowników, który opisał nietypowy sposób dystrybucji ziemniaków przez rolnika. Skontaktowałam się z gospodarzem z kujawsko-pomorskiego, żeby zapytać skąd pomysł na taki biznes. Przy okazji udało się ustalić, że przedsiębiorczość rolnika nie kończy się na ziemniakach, ale od początku… bo historia jest bardzo ciekawa.


Pan Andrzej  prowadzi średniej wielkości gospodarstwo w powiecie wąbrzeskim, gdzie uprawia 6 ha ziemniaków. Ceny ziemniaków nigdy nie były dla niego satysfakcjonujące, tym bardziej przy obecnych stawkach w skupie rzędu 70-80 gr/kg i tegorocznym plonowaniu na poziomie 30 ton z ha oraz wysokich kosztach produkcji.

- Uprawą ziemniaków zajmujemy się od ładnych paru lat. Sprzedawaliśmy ziemniaki pośrednikom i hurtownikom. Cena była niska, a nasze ziemniaki są bardzo dobrej  jakości i niegazowane przeciw kiełkowaniu. Powstał więc pomysł, żeby postawić ziemniakomat, czyli samoobsługowy automat vendingowy. Na Zachodzie takie automaty z warzywami są dość powszechne, u nas jednak ich cena przekraczała nasze możliwości finansowe. Zaczęliśmy więc od  skrzynio-palety z ziemniakami  ustawionej przed gospodarstwem. Później, żeby ziemniaki były zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi powstała budka. Teraz mamy w sumie 5 takich samoobsługowych obiektów, w których można dokonać zakupu od poniedziałku do soboty.  Każdy obiekt jest monitorowany – tłumaczy rolnik.


- Zależy nam, by polski towar dobrej jakości  trafiał bezpośrednio od producenta do rąk klienta – dodaje.

Okazało się, że uprawa ziemniaków i sprzedaż w budkach to nie jedyne zajęcie rolnika. Hoduje również owce i jest producentem jagnięciny i wyrobów jagnięcych, ale o tym opowiemy kolejnym razem...

dkol

Fot. Andrzej B.

@positivemarcin27 Samoobsługowa budka na ziemniaki 🤔✌️ #biznes #ziemniaki #pomysl ♬ dźwięk oryginalny - Positive MarcinPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)