StoryEditor

Bezpieczeństwo żywności: Reforma do reformy

Państwowa Inspekcja Żywności i Weterynarii tak ma się ostatecznie nazywać nowa superinspekcja odpowiedzialna za bezpieczeństwo żywności. Wiceminister Ewa Lech zapowiedziała, że ministerstwo rolnictwa do połowy listopada wprowadzi zasadnicze zmiany w rządowej reformie systemu bezpieczeństwa żywności.
11.10.2016., 08:10h

Podczas konferencji naukowej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu wiceminister Ewa Lech przyznała, że przygotowane przez resort dwie ustawy wprowadzające konsolidację 5 inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności będą gruntowanie zmienione. To efekt wielu uwag i zastrzeżeń jakie zgłoszono podczas konsultacji społecznych oraz międzyresortowych.

– Bardzo dużo uwag zgłosiły inne resorty, a zwłaszcza Rządowe Centrum Legislacji. Zwrócono m.in. uwagę, że nazwa nowej inspekcji nie odzwierciedla tego czym będzie się zajmować. Stąd propozycja, aby zamiast Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności przyjąć nazwę Państwowa Inspekcja Żywności i Weterynarii. Choć zastrzegam, że ostateczna nazwa będzie zależała od decyzji rządu, a potem Sejmu – powiedziała wiceminister Lech.

Kompetencje

Rządowe Centrum Legislacji zakwestionowało również rozwiązanie dotyczące kompetencji głównych organów superinspekcji. MRiRW zaproponowało bowiem, aby do objęcia stanowiska głównego, wojewódzkiego i powiatowego inspektora bezpieczeństwa wystarczyło dowolne wyższe wykształcenie. Dopiero zastępcy powinni być dyplomowanymi lekarzami weterynarii. ...

Pozostało 52% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 03:14