StoryEditor

Superinspekcja bezpieczeństwa żywności: tajne/poufne

Rok później niż planowano, bo od 2018 roku zacznie funkcjonować Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności– poinformowała w Sejmie wiceminister rolnictwa Ewa Lech, która jednocześnie odmówiła posłom podania szczegółów nad toczącymi się pracami, zasłaniając się brakiem upoważnienia ze strony ministra Krzysztofa Jurgiela.
18.04.2016., 14:04h

Szczegóły zostaną podane dopiero pod koniec czerwca, gdy projekt ustawy będzie gotowy. Poufny tryb prac nie wszystkim się podoba. Protestuje ministerstwo zdrowia, które jednocześnie krytykuje plany zabrania Sanepidowi części kompetencji.

Superinspekcja do 2018 roku
– Jestem w niezręcznej sytuacji, bo niekoniecznie mam upoważnienie do udzielanie takich informacji – powiedziała wiceminister Ewa Lech na samym początku posiedzenia sejmowej podkomisji ds. utworzenia Urzędu Bezpieczeństwa Żywności. Jej przewodnicząca posłanka Platformy Obywatelskiej Dorota Niedziela nie ustępowała.

– To już drugie spotkanie, na którym słyszę, że nic nie możecie powiedzieć. Nie chodzi o przedstawienie projektu, ale zarysowanie kształtu prac – mówiła posłanka Niedziela.

Ostatecznie jednak kilka szczegółów udało się usłyszeć. Przede wszystkim wiceminister Lech zapowiedział, że termin rozpoczęcia funkcjonowania PIBŻ został przesunięty z 1 stycznia 2017 na 2018 rok. – Łączenie wymaga więcej pracy niż nam się wydawało – skomentowała wiceminister.

Nowy urząd podległy ministrowi rolnictwa
Resort rolnictwa podtrzymuje, że nowy superurząd powstanie poprzez połączenie Inspekcji Weterynaryjnej, Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Jakości Handlowej Artykułów Rolno- Spożywczych oraz części Inspekcji Sanitarnej. Będzie to instytucja spionizowana, ze strukturami powiatowymi, podległa - nie jak początkowo zakładano premierowi - ale ministrowi rolnictwa.

Aby PIBŻ powstała niezbędne są dwie ustawy. Pierwsza „ustrojowa” ukonstytuuje nowy urząd, druga „wprowadzająca” ureguluje wszystkie kwestie formalne i proceduralne łączenia 4 różnych instytucji. Nie planuje się również zwolnień pracowników łączonych inspekcji – Nam raczej brakuje rąk do pracy, brakuje merytorycznych pracowników – uspokajała Ewa Lech.

Szczegóły prac poznamy pod koniec czerwca wtedy też ustawa zostanie skierowana do konsultacji. Ale już w maju resort rolnictwa zapowiada publiczną konferencję, na której odbędzie się debata na temat planowanych zmian.

Skąd taka dyskrecja w pracach specjalnego zespołu powołanego w resorcie rolnictwa?

– Problem polega na tym, że każda z instytucji która będzie łączona, chce odgrywać najważniejszą rolę w nowej inspekcji – wytłumaczyła wiceminister Lech.

Resort zdrowia ma zastrzeżenia
Ale taka procedura nie wszystkim się podoba. Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz pozytywnie odniósł się do samej idei stworzenia PIBŻ, ale jednocześnie skrytykował włączenie do nowej instytucji Inspekcji Sanitarnej, która jest obecnie podległa ministerstwu zdrowia.

– Przekazanie części kompetencji Sanepidu nie ma sensu. Jednocześnie oczekujemy włączenia naszego przedstawiciela do prac w zespole – powiedział wiceminister Tombarkiewicz.

– Służby działają świetnie. Wprawdzie zawsze jest pole do poprawy, ale każda zmiana może doprowadzić po drodze do małego chaosu. Jesteśmy poddawani audytom krajowy oraz unijnym. W raporcie NIK, który otrzymaliśmy nie było żadnych uwag. Współpraca z innymi inspekcjami układa się bardzo dobrze, nie ma problemu z podziałem kompetencji. Jeżeli podczas łączenia zdarzą się wpadki np. z fałszowaniem żywności przez nieuczciwych przedsiębiorców obce inspekcje będą nas punktować – tłumaczył Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz.

W odpowiedzi wiceminister rolnictwa poinformowała, że minister Krzysztof Jurgiel wysłał już do ministerstwa zdrowia zaproszenie do udziału w pracach zespołu. – Łączenie inspekcji jest w programie Prawa i Sprawiedliwości, taka decyzja zapadła i ministerstwo zdrowia będzie zmuszone realizować ten program – podsumowała wiceminister Ewa Lech.   wk

Fot. Sierszeńska

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 23:31