StoryEditor

Przetrzebiona populacja dzików na Opolszczyźnie

03.01.2022., 11:01h

Kończy się zimowy sezon polowań zbiorowych na grubą zwierzynę. Głównym zainteresowaniem myśliwych cieszą się jednak dziki.

Z powodu wzrostu populacji dzików, Polski Związek Łowiecki systematycznie zwiększa plany odstrzału tego gatunku. Wszystkie plany odstrzału, w tym sanitarnego, zostały już dawno wykonane. Teraz może być problem z wykonaniem normalnego planu odstrzału dzika, bo jego populacja jest tak przetrzebiona, że go po prostu nie ma. W związku z tym, że na Opolszczyźnie jest ASF i niektóre oddziały znalazły się w strefie zakażonej, myśliwi kupują specjalne chłodnie na mięso, żeby zrealizować odstrzał sanitarny.

W ubiegłym roku obostrzenia spowodowane pandemią COVID-19 i zakaz polowań zbiorowych sprawiły, że rocznego planu odstrzału zwierzyny, a zwłaszcza dzików, nie dało się zrealizować. Koła łowieckie miały problem, zwłaszcza te biedniejsze, bo ograniczenie liczby polujących i brak myśliwych dewizowych sprawił, że stanęły na skraju bankructwa. Pocieszające jest tylko to, że dzików jest coraz mniej a i szkód w mijającym sezonie też było mniej w stosunku do lat ubiegłych. W niektórych kołach jest to redukcja od 40 do 60 procent.

W związku z realizowaniem  programu zwalczania ASF zostały nałożone obowiązki na koła łowieckie wykonania takich polowań zbiorowych, które są połączone z poszukiwaniem padłych dzików: po dwa na każdy dzierżawiony obwód łowiecki.

Dlatego myśliwi zaplanowali tyle polowań, żeby spełnić ten obowiązek, a jednocześnie zapewnić myśliwym możliwość wzięcia udziału w takich polowaniach, jak hubertusowe, wigilijne, czy sylwestrowe. Oprócz tego są polowania techniczne połączone z poszukiwaniem martwych dzików.

 

Zygmunt Hink, rolnik/myśliwy ze Starych Budkowic

Jacek Krzywniak, rolnik/myśliwy z Dziergowic

Marek Bocianowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków

Jarosław Kuźmiński,  łowczy w Kole Łowieckim nr 2 „Bór” w Prudniku

 

Dr Mariusz Drożdż

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 00:13