StoryEditor

Kredyty suszowe na 0,5% dla rolników! Jakie zasady i w których bankach?

Kredyty preferencyjne przeznaczone są na odbudowę i odtworzenie produkcji w gospodarstwach dotkniętych klęskami żywiołowymi, takimi jak susza, powódź czy gradobicie. W ostatnich latach, w związku z powtarzającą się suszą największą popularnością cieszą się tak zwane kredyty suszowe. Jakie zasady?

27.08.2024., 12:13h

Kredyt suszowy to preferencyjny rodzaj finansowania, oferowany przez banki przy wsparciu państwa, który jest skierowany do rolników poszkodowanych przez suszę. Jego celem jest umożliwienie odbudowy produkcji rolnej poprzez sfinansowanie zakupu nasion, nawozów, środków ochrony roślin, pasz dla zwierząt oraz innych niezbędnych materiałów i środków produkcji.

Na jakich zasadach udzielany jest kredyt suszowy?

Rolnicy mogą skorzystać z preferencyjnych kredytów na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych, w których wystąpiły szkody w uprawach rolnych spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę. Oprocentowanie kredytu jest zmienne i nie może wynosić więcej niż stopa referencyjna WIBOR 3M powiększona nie więcej niż o 3,5 punktu procentowego. Odsetki należne bankowi, są  płacone przez:

1) kredytobiorcę – w wysokości 0,5% – w przypadku kredytów bankowych na sfinansowanie kosztów wznowienia produkcji, jeżeli w gospodarstwie rolnym w roku, w którym wystąpiły szkody, co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych uprawianych w plonie głównym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, było ubezpieczonych od ryzyka suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi lub huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarczych; Agencję – w pozostałej części.

2) całość przez kredytobiorcę w pozostałych przypadkach.

Które banki finansują kredyty suszowe?

Nie wszystkie banki upoważnione są do udzielania kredytów preferencyjnych. Na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa możemy znaleźć listę banków współpracujących z ARiMR w zakresie kredytów preferencyjnych. Na liście tej znajduje się;

  •  Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
  • Krakowski Bank Spółdzielczy,
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.,
  • Santander Bank Polska S.A.,
  • Credit Agricole Bank Polska S.A.,
  • Bank Polska Kasa Opieki S.A.,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
  • zrzeszone Banki Spółdzielcze,
  • SGB-Bank S.A.

Jakie dokumenty musi dostarczyć rolnik?

Lista wymaganych dokumentów do kredytu może różnić się w zależności od banku w którym postanowimy wziąć kredyt. Poniżej przedstawiamy przykładową listę dokumentów wymaganych w przypadku wzięcia kredytu na podstawie BGŻ BNP Paribas:

1. Jeden z poniższych dokumentów potwierdzający tytuł prawny do użytkowania gospodarstwa rolnego tj.:

a) zaświadczenie z Urzędu Gminy o powierzchni gospodarstwa rolnego, lub

b) nakaz płatniczy podatku rolnego, lub

c) odpis z księgi wieczystej lub numer księgi wieczystej lub

d) akt notarialny,

2. Polisy ubezpieczenia OC rolników, budynków rolniczych

3. Dowód osobisty (inny dokument) w celu potwierdzenia tożsamości

4. Załącznik nr 5 (do zasad udzielania kredytów preferencyjnych wprowadzonych przez Prezesa ARiMR)

5. Załącznik nr 17 (do zasad udzielania kredytów preferencyjnych wprowadzonych przez Prezesa ARiMR)

6. Jeśli występuje dzierżawa na czas nieoznaczony, lub w formie ustnej: Załącznik nr 18 (do zasad udzielania kredytów preferencyjnych wprowadzonych przez Prezesa ARiMR)

7. Oryginał protokółu oszacowania szkód, w przypadku szkody przewyższającej 30% - wymagane potwierdzenie dokumentu podpis przez Wojewodę

8. Jeśli szkoda jest mniejsza niż 30%: Załącznik nr 8 (do zasad udzielania kredytów preferencyjnych wprowadzonych przez Prezesa ARiMR)

9. Jeśli szkoda jest mniejsza niż 30%: Załącznik nr 19 (do zasad udzielania kredytów preferencyjnych wprowadzonych przez Prezesa ARiMR)

10. Potwierdzenie dostępu nieruchomości do drogi publicznej (na podstawie np. geoportalu lub dokumentu z urzędu lub operatu szacunkowego)

11. Wypis i wyrys z rejestru gruntów nieruchomości - nie starszy niż 36 miesiące

12. Odpis/y z księgi wieczystej/ksiąg wieczystych nieruchomości lub wydruk z e-KW (razem z wyjaśnieniem ewentualnych wzmianek w KW)

13. Jeśli nieruchomość będąca zabezpieczaniem należy do osoby trzeciej: Dowód osobisty (inny dokument) w celu potwierdzenia tożsamości właściciela przedmiotu zabezpieczenia

14. Umowy dzierżawy/użyczenia (zawarta w formie pisemnej)

15. Jeden z poniższych dokumentów:

a) nakaz płatniczy podatku rolnego wystawiony na dzierżawcę (potwierdzający powierzchnię gruntów dzierżawionych) lub,

b) decyzja w sprawie dopłat z ARiMR uwzględniająca powierzchnię gruntów dzierżawionych lub,

c) zaświadczenie z Urzędu Gminy potwierdzające powierzchnię gruntów dzierżawionych (np. zaświadczenie o dochodowości) lub,

d) potwierdzenie zarejestrowania umowy dzierżawy przez Urząd Gminy

16. Dwie ostatnie decyzje wydane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) o przyznaniu dopłat (płatności bezpośrednich),

17. Wykaz inwentaryzacyjny stada wraz z wiekowaniem (wydany przez ARiMR lub pobrany elektronicznie z potwierdzeniem numeru siedziby stada)

Czy kredyt preferencyjny jest dla wszystkich?

Niestety, w związku z komunikatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2 sierpnia 2024r., mówiącego o tym, że wysokość wykorzystanego krajowego limitu skumulowanej kwoty pomocy de minimis w rolnictwie wynosi 100% limitu krajowego, o którym mowa w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9, z późn. zm.), nie wszyscy rolnicy będą mogli skorzystać z kredytu preferencyjnego. Kredyt przysługuje jedynie rolnikom, którzy ponieśli straty w wysokości powyżej 30%, z uwagi na to, że dofinansowanie oprocentowania w tym przypadku pochodzi z pomocy publicznej. W przypadku producentów, którzy osiągnęli szkody w produkcji na poziomie mniejsza niż 30%, dofinansowanie kredytu pochodziło z pomocy de minimis w rolnictwie. W związku z wykorzystaniem limitu krajowego, nie ma już możliwości uruchomienia takiego kredytu.

Kredyty suszowe dla rolników są bardzo ważne!

Kredyt suszowy na odnowienie produkcji rolnej jest jednym z najważniejszych narzędzi wsparcia dla rolników w obliczu skutków suszy. Dzięki preferencyjnym warunkom finansowania i możliwości uzyskania dodatkowych dotacji, rolnicy mają szansę na szybkie i efektywne odbudowanie swojej działalności. W czasach, gdy zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej odczuwalne, a ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susze, występują częściej, kredyt suszowy staje się nie tylko formą wsparcia, ale wręcz koniecznością dla zapewnienia ciągłości produkcji rolnej w Polsce. Nie bez znaczenia jest ubezpieczenie upraw w wysokości minimum 50% powierzchni upraw rolnych uprawianych w plonie głównym, ponieważ to właśnie w przypadku ubezpieczenia upraw kredyt oferowany jest na dużo bardziej korzystnych warunkach.

Agata Stachowiak

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. październik 2024 04:31