StoryEditor

Vion wycofa się z Niemiec? Zajmie się innym rynkiem

Grupa Vion Food po raz kolejny dokonuje przeglądu swojej działalności w Niemczech i nie wyklucza całkowitej sprzedaży niemieckich filii. Vion chce skupić się na zrównoważonych i zintegrowanych łańcuchach dostaw w krajach Beneluksu.
05.06.2024., 15:08h

Vion: „Żadnych zamknięć”

Firma spożywcza stara się znaleźć odpowiednich partnerów dla swoich niemieckich pracowników, firm, ich dostawców i klientów, którzy umożliwią rozwój i stabilną przyszłość. Zamknięcia nie są planowane. Celem Vion jest dalsze budowanie zrównoważonych, zintegrowanych łańcuchów wartości z rolnikami i klientami. Aby przyspieszyć realizację tej strategii w zmieniającym się otoczeniu rynkowym i silnej konkurencji ze strony krajów spoza UE, Vion skoncentruje się na produkcji i zaopatrzeniu w regionie Beneluksu (Belgia, Niderlandy, Luksemburg). 

Tam producent żywności może umocnić swoją wiodącą pozycję na rynku wieprzowiny i wołowiny, a także w obszarach dobrostanu zwierząt i zrównoważonego rozwoju. Vion czerpie również korzyści ze swojej globalnej sieci sprzedaży i innowacyjnych możliwości wykorzystania całych zwierząt w oparciu o dane.

Żywe zainteresowanie niemieckimi ubojniami Vion

Niemieckie oddziały Vion mają przed sobą silną przyszłość, ponieważ korzystają z ugruntowanej działalności regionalnej i wiodących marek. Sprzedaż niemieckich oddziałów na początku 2024 roku spowodowała zatem dalsze zainteresowanie pozostałymi niemieckimi aktywami. W związku z tym spółka zdecydowała się dokonać przeglądu swoich opcji strategicznych. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

W ostatnich latach Vion poczynił znaczne inwestycje w zrównoważoną produkcję, w tym w panele słoneczne, systemy chłodnicze i inne ulepszenia w zakresie śladu węglowego, a także w pionierskie projekty w obszarach dobrostanu zwierząt i bezpieczeństwa żywności.

CEO: „Szukamy najlepszego pomysłu na niemieckie lokalizacje”

Inwestycje te tworzą podstawę dla zrównoważonego przyszłego rozwoju niemieckich lokalizacji i oferują im atrakcyjną podstawę operacyjną. - Jesteśmy zdeterminowani, aby znaleźć dla naszego niemieckiego portfolio najsilniejszych partnerów, którzy zaoferują najlepszą koncepcję pomyślnego przyszłego rozwoju tych firm. Obiecujemy to naszym pracownikom, rolnikom i klientom – podkreśla dyrektor generalny Vion Ronald Lotgerink.

Vion stara się utrzymywać wszystkie relacje biznesowe i wypełniać wszystkie zobowiązania wobec partnerów do czasu zakończenia ewentualnych transakcji i zapewnienia płynnego przejścia.

Biznes w krajach Beneluksu bardziej zrównoważony?

- Aby osiągnąć nasz ambitny cel, jakim jest stanie się najbardziej zrównoważoną firmą mięsną w Europie, musimy wyznaczyć priorytety! Widzimy wyraźną szansę na poprawę naszej pozycji poprzez wykorzystanie naszego silnego dziedzictwa rolników i ugruntowanych sieci. Nasz plan zakłada skoncentrowanie się na produkcji w krajach Beneluksu, aby umocnić trwałą pozycję na rynkach krajowych i w UE – wyjaśnia Ronald Lotgerink, wyjaśniając strategiczne tło zmiany kursu.

image

Tönnies przejmie Vion w Altenburgu

Sprzedaż umożliwiłaby inwestycje

Niedawne wielomilionowe inwestycje w Groenlo, Tilburg i Boxtel w Holandii pokazują zaangażowanie firmy Vion w zrównoważoną organizację w regionie Beneluksu. Nacisk kładziony jest na dobrostan zwierząt, zrównoważony rozwój i wydajność. Poprzez możliwą sprzedaż w Niemczech Vion tworzy przestrzeń dla dalszych inwestycji w obszarach tworzących wartość dodaną w regionie Beneluksu. 

11 lokalizacji w Niemczech

W Niemczech Vion posiada 11 filii, w których produkowane są produkty i produkty uboczne z wołowiny i wieprzowiny. W skład grupy wchodzi także firma zajmująca się handlem bydłem Vion zajmująca się hodowlą bydła oraz firma logistyczna Vion Move z lokalizacjami w Niemczech.

Źródło: topagrar.com

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 22:36