StoryEditor

PILNE: Unia tnie koszty na promocję produktów rolnych – pieniądze mają wesprzeć Ukrainę

Komisja Europejska w dniach pod koniec czerwca br. przedstawiła projekt budżetu na 2025 r., w którym zaproponowała m.in. obniżenie środków na promocję produktów rolnych. Zaproponowana wcześniej kwota wynosiła 185,9 mln euro. W roku 2025 kwota na tę promocję ma być niższa aż o 93,9 mln euro!
10.07.2024., 12:19h

Zaskakujące, że krojenie tych środków wyjaśnia się m.in. rewizją wydatków na latach 2021–27 oraz wspieraniem Ukrainy w wojnie z Rosją. Na te działania Komisja Europejska zaplanowała 50 mld euro.

Kraje członkowskie na zgłoszenie sprzeciwu oraz wszelkich uwag, wniosków i komentarzy mają czas tylko do 15 lipca. Za negocjacje odpowiedzialne są teraz komisje budżetowa Rady Europejskiej i Parlament Europejski.

Stąd apel Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wszystkich tych członków organizacji, którzy są eksporterami produktów żywnościowych, o zgłaszanie uwag na temat drastycznego obniżania budżetu na promocję żywności.

Przypomnijmy, że SRW RP prowadzi szósty już europejski program promujący produkty mięsne oraz owocowe w krajach Azji. W ciągu kilkunastu minionych lat działania te wspierały eksport między innymi w Japonii, Wietnamie czy Singapurze.

Stowarzyszenie współpracuje z organizacją Copa-Cogeca, która przewiduje podjęcie działań lobbingowych w tej kwestii. Stąd apel o nadsyłanie wszelkich uwag i komentarzy do Zarządu SRW RP w ciągu najbliższych dni. Stowarzyszenie liczy na mocny sprzeciw powyższym zmianom wyrażony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi!

 

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 05:03