StoryEditor

Przegrali z pomorem i władzą

Rośnie liczba rolników bez prawa do odszkodowania po zabiciu świń w związku z ASF. Tylko w 2017 roku odnotowano w gospodarstwach 81 ognisk. Sprawdźcie ilu rolników otrzymało odszkodowanie. 
27.04.2018., 12:04h
Afrykański pomór świń (ASF) z każdym miesiącem zawłaszcza nowe tereny. Choruje coraz więcej zwierząt. Do końca kwietnia mieliśmy 108 ognisk u świń i ponad 2000 przypadków u dzików.
Tylko w 2017 r. odnotowano w gospodarstwach 81 ognisk. Jak dowiedziała się nasza redakcja, tylko 25 z nich udało się uzyskać odszkodowanie. Powód? Niezastosowanie się gospodarzy do obowiązków: identyfikacji zwierząt oraz bioasekuracji stad świń. Część rolników uważa, że przepisy o odmowie przyznania odszkodowania są zbyt rygorystyczne.

Ich zdaniem zapewnienia władz, że za zabite świnie przysługuje odszkodowanie są jedynie iluzją, bowiem w ustawie o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych jest zapis, że za świnie zabite lub poddane ubojowi z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej przysługuje odszkodowanie, jednak następujący później katalog wykluczeń faktycznie uniemożliwia jego pozyskanie. 

Więcej o tym jak faktycznie przebiega walka z ASF oraz jak wygląda pomoc państwa przeczytacie w najnowszym, majowym wydaniu "top agrar Polska". Zapraszamy do lektury.  aku
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 20:51