StoryEditor

Ciągnik Steyr z napędem hybrydowym – jak to działa?

Dwa lata temu firma Steyr zaprezentowała koncepcyjny ciągnik Steyr, w tym roku zamierzała przedstawić ciągnik z napędem hybrydowym, jednak tegoroczne targi odwołano.
15.01.2022., 13:01h

Na oficjalny pokaz będzie trzeba nieco poczekać. Tak czy inaczej Steyr nie planował przywieźć kompletnego ciągnika na Targi Agritechnika do Hanoweru, ale widoczny na zdjęciu otwierającym zestaw podzespołów. Chodziło o to, aby pokazać, jak on w ogóle działa. Jest to rozwinięcie oryginalnej wersji koncepcyjnej. Steyr Hybrid Drivetrain Konzept pozostaje studium projektowym, które samo w sobie nie wejdzie do produkcji, ale zawiera rozwiązania, które w przyszłości mogą znaleźć zastosowanie w ciągnikach produkcyjnych.

Ciągnik został zakwalifikowany przez DLG do nagrody Agrifuture Concept. W drugiej rundzie z listy zostanie wyłonionych pięć koncepcji przez jury powołane przez DLG, składające się z niezależnych międzynarodowych ekspertów. Zdalna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się już niebawem, bo 15 lutego 2022 r.Blok FPT
(napęd i przekładnia) nie jest bezpośrednio podłączony do generatora, jak było widać na targach Agritechnica 2019. Różni się również tym, że energia elektryczna jest wykorzystywana jako elektryczna nakładka na bardziej tradycyjny układ napędowy (nie ma silników na kołach).

Steyr wykorzystuje energię elektryczną do płynnego przekazywania mocy, niekoniecznie polegając na charakterystyce silnika. Oznacza to, że nie jest już konieczne rekonfigurowanie przekładni zaprojektowanej dla ciągnika, aby dostosować ją do lepszych osiągów.

Zobacz inne koncepcje DLG-Agrifuture 

Źródło: profitechnika.pl

Fot. Steyr

Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 22:56