StoryEditor

Elektryczny Monarch może pracować bez kierowcy. Co warto wiedzieć o ciągniku elektrycznym MK-V?

Amerykańska firma Monarach Tractor wprowadziła na rynek pierwsze egzemplarze ciągników elektrycznych MK-V z opcją jazdy autonomicznej. 
18.01.2023., 09:01h
Monarch korzysta z nowoczesnych rozwiązań technicznych i oprogramowania, które pozwala na autonomiczną pracę ciągnika lub wspomaganą przez operatora. Monarch MK-V może wykonywać zaprogramowane zadania bez udziału kierowcy. Z kolei w trybie Shadow ciągnik może podążać za człowiekiem w miejscu pracy.

Specyfikacja traktora Monarch MK-V

To nie jest kolos (2360 kg), ale wersja do mniej obciążających zadań, bo dysponuje mocą maksymalną 70 KM (52 kW), zaś moc znamionowa to 40 KM (30 kW). Na plus ciągnika MK-V przemawia to, że akumulator pozwala na pracę nawet do 14 godzin (zależnie od warunków i zadań w gospodarstwie). W przypadku, gdy ten elektryczny ciągnik będzie musiał pracować całą dobę można po prostu... wymienić akumulator na w pełni naładowany. Ładowanie za pomocą 8-amperowej ładowarki zajmuje od 5 do 6 godzin, a dla wersji 40-amperowej 10-12 godzin.  Ten elektryczny ciągnik ma napęd na cztery koła, 9 biegów do przodu i 3 wsteczne. Wyposażony jest w zautomatyzowane elektro-hydrauliczne sprzęgło mokre. Tylny WOM 540 obr./min dysponuje mocą 40 KM/30 kW i jest uruchamiany elektro-hydraulicznie. 
Możliwości hydrauliki może nie ...
Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 13:22