StoryEditor

Ile rolnik może dorobić na usługach komunalnych, w tym na odśnieżaniu dróg?

Dla wielu rolników zima to czas odpoczynku od zmagań polowych. Niektórzy jednak nie odstawiają ciągników do garażu, a zapinają pług z piaskarką i ruszają odśnieżać drogi. Doświadczeniami z wykonywania usług komunalnych dzieli się rolnik z Wielkopolski.
12.01.2023., 13:01h
Często na terenach gmin wiejskich usługi komunalne świadczone są m.in. przez miejscowych rolników. To dobry pomysł na dodatkowe źródło dochodu, zwłaszcza że do pracy można wykorzystać część pracującego już w gospodarstwie sprzętu. Jest to ciekawa alternatywa dla gospodarstw bez hodowli, kiedy w luźniejszym okresie można dodatkowo zarobić.

Chcąc świadczyć usługi komunalne, rolnik musi mieć założoną działalność gospodarczą. Nie może wykonywać usług jako rolnik, tak jak ma to miejsce w przypadku usług międzysąsiedzkich. Może płacić podwójny KRUS lub przejść na ZUS w kwocie ok. 1 400 zł/mies. Na czas, kiedy nie wykonuje usług, może zawiesić działalność. Niestety w nowej perspektywie finansowej UE nie przewidziano środków na dofinansowanie zakupu maszyn w ramach różnicowania działalności pozarolniczej.

Aby rozpocząć przygodę komunalną, trzeba kupić odpowiedni sprzęt. Tutaj warto od razu zainteresować się konkretnymi wymogami lokalnych organów, bowiem każda gmina czy powiat ma swoje wytyczne. Chcąc rozpocząć współpracę, należy wystartować w przetargu ofertowym – najczęściej na rok lub dwa lata. Tr...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. czerwiec 2024 14:04