StoryEditor

Ile za prasę do sianokiszonki?

Na targach AgroShow w firmie Sipma zapytaliśmy o sprzęt do pracy w gospodarstwach mlecznych. Producent wskazał na nową prasę stałokomorowa PS 1235 Pionier.
02.01.2019., 10:01h
Prasa stałokomorowa PS 1235 Pionier marki Sipma przeznaczona jest do zbioru zielonki na sianokiszonkę, ale sprawdza się również w zbiorze słomy i siana. Walcowa komora zwijająca o wymiarach 1,2 x 1,25 m, zbudowana jest z 17 wytrzymałych, karbowanych walców o średnicy 232 mm, które zapewniają wysoki stopień zgniotu oraz obrót beli w komorze. Dwurzędowe baryłkowe łożyska zamontowane na najbardziej obciążonych walcach maszyny, zapewniają jej trwałość. Rotacyjny zespół podająco-rozdrabniający wyposażony w 11 noży tnących ma zapewnić szybki i wydajny przepływ materiału do komory prasy. Regulowana długość cięcia, wynosząca minimalnie 90 mm, sprawia, że materiał pomaga w prawidłowym zagęszczeniu bel. Cięcie zbieranego materiału sprawia, że bele są o 20% cięższe od bel prasowanych bez cięcia, co dodatkowo wpływa na zwiększenie efektywności transportu sprasowanych bel – informuje Sipma.

Indywidualne zabezpieczenie noży przed przeciążeniem chroni siekacz przed kamieniami lub innymi elementami mogącymi go uszkodzić. Wpływa również na zwiększenie trwałości maszyny. System opuszczanej podłogi pozwala na szybkie i wygodne odblokowywanie rotora w siekaczu. Umożliwia on operatorowi odblokowywanie rotora prasy z kabiny ciągnika. W celu przepchnięcia materiału do komory prasy wystarczy opuścić podłogę przy użyciu komputera pokładowego, uruchomić obroty wałka WOM i powrócić do położenia pierwotnego.

Podbieracz o szerokości 2 m zapewnia prawidłowe podbieranie szerokiego pokosu, nawet na ostrych zakrętach, a boczne przenośniki ślimakowe zapewniają płynny przepływ materiału do kanału zespołu rozdrabniającego. Rolka dociskowa podbieracza pomaga utrzymać równomierne podawanie podebranego materiału oraz zapewnia jego wstępne zagęszczenie. Beznarzędziowa regulacja kół podporowych podbieracza pozwala na szybkie i łatwe ustawienie jego wysokości roboczej, dostosowując go w prosty sposób do zmieniających się warunków terenowych i gęstości pokosu.

Obwiązywacz siatką - typu "kaczy dziób" -, zapewnia bezpośrednie podanie siatki prosto do komory zwijania, gwarantując prawidłowo owiniętą belę. Zakładanie i wymiana siatki odbywa się z poziomu podłoża, bez konieczności wchodzenia na maszynę. Układ owijania daje możliwość stosowania siatki o szerokości do 1,3 m i długości do 4500 m. Liczba warstw siatki ustawiana jest przez operatora na komputerze pokładowym. Zgrupowane punkty smarowania łożysk ograniczają czas obsługi, podnoszą żywotność łożysk oraz wpływają na komfort obsługi maszyny. Sterowanie elektroniczne gromadzi zaprogramowane dane oraz jest odpowiedzialne za kontrolę, nadzór nad przebiegiem cyklu zbioru, owijania i wyładunku beli. Monitoruje również prawidłowość działania mechanizmów maszyny.

Zastosowanie elektrohydraulicznego bloku, który obsługuje wszystkie elementy robocze maszyny, zapewnia stałe i optymalne wykonywanie funkcji maszyny. Ciągły obieg oleju w instalacji hydraulicznej daje możliwość automatycznego uruchamiania funkcji maszyny bez konieczności angażowania operatora. Automatyczne smarowanie łańcuchów napędowych maszyny podwyższa ich żywotność oraz ogranicza czas obsługi. Z kolei duża pojemność zbiornika z olejem minimalizuje czas poświęcany codziennej obsłudze maszyny.

Zapotrzebowanie mocy do pracy prasą bez cięcia to 82 KM i 102 KM z włączonymi nożami. Cena netto za opisywany model zaczyna się od 88 tys. zł.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 20:57