StoryEditor

Pierwsza uprawa ścierniska - jak ustawić maszyny, aby uzyskać najniższe spalanie?

Pierwsza uprawa ścierniska powinna być wykonana na niewielką głębokość. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak ustawić różne maszyny, aby uzyskać zakładany efekt pracy przy możliwie najniższym spalaniu.
07.08.2023., 10:08h
Celem pierwszej uprawy ścierniska jest przerwanie parowania wody z gleby. Ważne, aby w tym zabiegu gleba została podcięta na całej powierzchni. Większość maszyn pozwala osiągnąć ten efekt już przy uprawie na głębokości do 5 cm. To bardzo chwytliwy temat, bo pracując płytko, zużywamy niewiele paliwa, nie przesuszamy gleby i nie ingerujemy w jej strukturę. Uprawiając bardzo płytko możemy pracować z dużą prędkością, co sprzyja kruszeniu gleby i mieszaniu resztek.

Brona mulczowa oprócz płytkiej uprawy wyrównuje rozmieszczenie resztek pożniwnych na polu.

Ultrapłytka uprawa - warunki

Pojęcie ultrapłytka uprawa coraz częściej pojawia się w materiałach marketingowych producentów maszyn. Ta metoda uprawy idealnie wpisuje się w założenia nowej polityki rolnej UE. Maszyny, które pozwalają uprawiać ściernisko bardzo płytko, z powodzeniem można wykorzystywać do kolejnych zabiegów uprawowych, których celem jest walka z samosiewami przedplonu i kiełkującymi nasionami chwastów.


Czytaj także: Jaki międzyplon pod rośliny okopowe?


Jednak, aby dobrze uprawić glebę na niewielką głębokość, musi być spełnionych kilka warunków.
  • Po...
Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 00:12