StoryEditor

SaMASZ zwiększył moce produkcyjne i wdraża transformację cyfrową

W Zabłudowie na Podlasiu w zakładzie produkcyjnym firmy SaMASZ odbyło się uroczyste otwarcie nowej hali magazynowo – laserowej. Jej budowa kosztowała 11 mln zł, a nowoczesne wyposażenie pozwalające wysoce zautomatyzować procesy obróbki stali, aż 51 mln zł.
07.07.2023., 15:07h
SaMASZ w swojej ofercie ma 300 modeli maszyn, które wysyła na 70 rynków zagranicznych. Wśród największych odbiorców znajdują się Niemcy, USA, Kanada i Francja. Około 78% produkcji i sprzedaży firmy stanowią maszyny zielonkowe, około 13% stanowią maszyny komunalne i 9% maszyny zimowe. W ofercie firmy SaMASZ znajdziemy kosiarki dyskowe, przetrząsacze, zgrabiarki karuzelowe i taśmowe, kosiarki bijakowe i ramiona wysięgnikowe i głowice robocze. 

- W 2015 roku ustanowiliśmy Światowy Rekord Guinnessa: "Największa powierzchnia skoszonej trawy przez zestaw kosiarek dyskowych w ciągu 8 godzin" - 96,2 hektara przy użyciu kosiarki dyskowej SaMASZ MegaCUT 941 i Deutz-Fahr 7250 TTV - wymieniali przedstawiciele firmy. 

– Fabryka SaMASZ powstała jako jednoosobowy zakład maszyn i urządzeń rolniczych, na początku 1984 roku. W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 40-lecia istnienia. W tym czasie wyprodukowaliśmy około 200 tysięcy maszyn. W 2022 roku sprzedaliśmy maszyny o wartości 354 milionów złotych, a w pierwszym półroczu tego roku 208 milionów złotych. Obecnie fabryka zatrudnia około 1000 pracowników, w tym 100 kobiet i 250 absolwentów szkół wyższych – podkreśla Antoni Stolarski, prezes i założyciel firmy SaMASZ. 

Automatyzacja obróbki stali

Obecnie całkowita powierzchnia hal produkcyjnych fabryki SaMASZ w Zabłudowie k. Białegostoku wynosi 3 hektary. Najnowsza magazynowo – laserowa zajmuje powierzchnię 4 tys. m2. Znajduje się w niej automatyczny magazyn blach i maszyny służące do ich wycinania laserowego z automatyzacją załadunku, rozładunku i sortowania. W latach 2021-2023 do fabryki SaMASZ trafiły m.in. nowe prasy krawędziowe i roboty spawalnicze do produkcji m.in. wałów bijakowych. Rozbudowano także magazyn półfabrykatów, które następnie trafiają do powiększonej hali spawalni.

Ostatnie inwestycje pozwoliły firmie SaMASZ zwiększyć moce i możliwości produkcyjne. Dzięki temu może realizować rosnące zamówienia, które napływają z 70 rynków świata. Obejmują one maszyny zielonkowe (78% struktury produkcji), maszyny komunalne (13%) i maszyny techniki zimowej (9%).

Transformacja cyfrowa i przemiana w fabrykę inteligentną

– Jesteśmy w trakcie transformacji cyfrowej i realizacji koncepcji Przemysłu 4.0 i 5.0 będących jej częścią. Główne filary tych działań obejmują ludzi, procesy i technologie. W ramach tych działań rozwijamy umiejętności cyfrowe naszych pracowników, korzystamy z rozwiązań sztucznej inteligencji, analizy danych, chmury obliczeniowej, Internetu Rzeczy i automatyzacji procesów – wyjaśnia Leszek Szulc, dyrektor ds. technicznych i produkcji firmy SaMASZ. 

Efektem tych ma być fabryka inteligentna smart factory. W jej ramach działać będzie zintegrowany system informatyczny, który obejmie wszystkie działy firmy SaMASZ. Jego wdrażanie już się rozpoczęło. – Budujemy system PLM, czyli system zarządzania cyklem życia produktu. Chcemy mieć pod kontrolą, co dzieje się z danym produktem, od momentu jego powstania do naturalnej śmierci. Dzięki temu wszystkie informacje o procesach badawczych, produkcyjnych i maszynach będziemy mieli w jednym środowisku cyfrowym – wyjaśnia Sławomir Dobrzański, szef Ośrodka Badawczo-Rozwojowego firmy SaMASZ. 

oprac. dkol na podst. SaMASZ
Fot. SaMASZ
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 21:48